Projekt převyšuje dohodnuté normy, které byly dány Výborem světového dědictví, který rozhoduje o zápisech památek na seznam UNESCO, a Česká republika normy už dříve přijala.

Hlavní město tyto dohody svými plány porušuje. Ze strany Výboru tak zaznívá „velké znepokojení nad množstvím výškových projektů a chybějícími předpisy o výškové zástavbě“.

Požaduje proto větší kontrolu nad Prahou a chce do metropole vyslat nezávislé odborníky, kteří prostudují faktický stav. Experti budou mít za úkol zjistit, jestli Praha i přes kritickou výstavbu i nadále splňuje důvody, proč byla zapsaná na seznam světového dědictví. „Tito odborníci jsou vysíláni pouze k velmi závažným případům. Praha svým jednáním dost hazarduje se statusem památky UNESCO,“ varuje Josef Štulc, viceprezident českého národního komitétu ICOMOS.

Špatná pověst

Pokud mezinárodní odborníci zjistí nevyhovující stav, v krajním případě hrozí metropoli vyškrtnutí ze seznamu světového dědictví. „Pro vyspělé město to není nikdy dobrá vizitka, znamená to, že má z pohledu UNESCO problémy, které není vedení města schopno nebo ochotno vyřešit,“ doplňuje Štulc.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) ale situaci nevidí tak dramaticky. „Totožný problém řeší i jiné metropole, které se rozvíjejí a přitom se snaží chránit vlastní historické centrum. Myslím, že samotná památková rezervace v centru města je chráněna dostatečně, a pokud probíhají zásahy, tak jsou maximálně citlivé,“ tvrdí primátorka.

Opačný názor má její náměstkyně pro územní rozvoj Petra Kolínská (Strana zelených): „Návrh Výboru čtu jako vážný signál, že se musíme zlepšit  při hledání rovnováhy mezi ochranou pražské památkové rezervace, a podporou nových projektů.“

Bez obhajoby?

Výbor světového dědictví bude zasedat na přelomu června a července v Bahrajnu. Praha při této příležitosti dostane možnost své plány na výškovou výstavbu vysvětlit a hájit. Nikdo z magistrátu svou účast doposud nepotvrdil.

Adriana Krnáčová na přímý dotaz neodpověděla. Stejně tak neodpověděl ani náměstek pro kulturu a památkovou péči Jan Wolf (KDU-ČSL). Ten alespoň informoval, že ještě před zasedáním Výboru odešle na UNESCO finalizovaný Management plán (plán správy o památku). Ředitel odboru památkové péče Jiří Skalický je na dovolené a situací se bude zabývat, až se vrátí.

Primátorka obdržela výzvu k účasti zástupců Prahy od ministra kultury Ilji Šmída. „Na výzvu paní primátorka napsala, že Praha odevzdala komplexní zprávu a že z časových důvodů, nikdo z magistrátu na jednání Výboru nemůže,“ potvrzuje Dita Limová, vedoucí oddělení UNESCO Ministerstva kultury.

Pražský deník stejnou otázkou oslovil i čtyři adepty na budoucího primátora Všichni by zástupce Prahy na jednání vyslali.

close Politici k mrakodrapům info Zdroj: Deník zoom_in

Není to jen o Praze

„Paní primátorka si neuvědomuje, že tímto postojem škodí ostatním. Zástupci Prahy by se měli jet na Výbor alespoň informovat,“ zdůrazňuje Limová.

Dlouhodobé problémy s Prahou ale i Českým Krumlovem nebo Lednicko-valtickým areálem nestaví Českou republiku do dobrého světla. „Úmluva o světovém dědictví je mezinárodní smlouva, ke které se Česká republika dobrovolně přidala, a měla by podle ní konat. Vyplývají z ní i jistá omezení. Pokud si chceme zastavět Prahu mrakodrapy, pak ale nemůžeme patřit mezi země, které se o své památky starají,“ uzavírá Limová.

Proč UNESCO nechce mrakodrapy? Už při zápisu Historického jádra Prahy na Seznam světového dědictví v roce 1992 odborníci upozornili na fakt, že je ohroženo tlakem developerů na novou výstavbu předimenzovaných budov v centru města a v nárazníkové zóně. Právě Pankrácká pláň se nachází v této nárazníkové zóně, která má chránit historicky cenné jádro a to především po vizuální stránce. Neuchránění vizuální stránky města může být důvodem, proč bude Praha jednoho dne zapsaná mezi ohrožené památky a později i zcela vyškrtnuta ze seznamu UNESCO.