Co všechno se může odehrávat v hlavách schizofreniků? To mohou zjistit příští týden návštěvníci Psychiatrické kliniky VFN u Karlova náměstí. Projekt Paralelní zkušenosti totiž představí svět těch, kteří netrpí nemocí těla, ale duše. Kromě sedmdesáti obrazů, jejichž autory jsou lidé s psychickým onemocněním, bude v Kateřinské zahradě umístěna i budka s projekcí filmu Do vlastních rukou.

„Sedmiminutový snímek zavede diváka do světa schizofrenika. Pro zdravého člověka banální situace na poště ilustruje, nakolik se každodenní život duševně narušeného odlišuje,“ řekla spoluautorka filmu Anna Marešová.

Šílenství ve velkém

Výstava Ztělesnění duševna v rámci projektu představí reprodukce obrazů, které budou instalovány na plotech. Ty mají symbolizovat otvory, jimiž lze projít do vnitřního světa nemocných. „Jedná se o zvětšené reprodukce, protože originály si tvůrci kreslili pro sebe, ne za účelem vystavování. Každé dílo je oknem do mysli nemocného, který se jeho prostřednictvím může vyjádřit bez bariéry jazyka,“ řekl kurátor výstavy Bruno Solařík. Výtvarné projevy jsou pro lidi s duševním onemocněním jedinečným komunikačním prostředkem.

„Od šedesátých let minulého století se práce duševně narušených setkávají se zájmem, protože jejich autoři jsou přímo u zdrojů kreativity. Dnes se klade důraz více na upřímnost – nikdo jiný než člověk duševně narušený si totiž nemůže dovolit naprostou otevřenost,“ dodal Bruno Solařík.

Výstava potrvá týden a doprovázet ji budou přednášky, které zájemcům osvětlí, jaký je život pacientů s duševní poruchou. „Schizofrenie se projevuje poruchami myšlení, vnímání a emotivity, pacienti mohou pociťovat, že je někdo pronásleduje, mohou mít sluchové i vizuální halucinace,“ řekl Jan Vevera z Psychiatrické kliniky VFN. V naší republice jsou podle oficiálních informací onemocněním postiženy desetitisíce lidí, světové statistiky dokonce uvádějí jedno až dvě procenta populace.

Po dva večery se osm psychiatrů pokusí posluchačům rozšířit povědomí o psychických poruchách a také o mechanismech, které vedou k vyloučení narušených lidí ze společnosti. Pokusí se tak zbořit mýty o schizofrenii a násilném chování u lidí s psychickou nemocí, což je základem pro jejich znovuzapojení se do dění ve společnosti.

Akci doprovodí pod názvem Paralelní místa také koncerty Lenky Dusilové či Vladimíra Mišíka. Existenciální detektivka, pohybové divadlo s taneční groteskou a Marťanské etudy jsou připraveny pro milovníky dramatického umění, na své si však přijdou i děti. Pro ty bude připravena divadelní pohádka a netradiční výtvarná dílna.

Umění i v Bohnicích

Výstava se po týdnu, který stráví v Praze, přesídlí do Bratislavy, Vídně a Drážďan. Pokud byste se od 13. do 18. září do Kateřinské zahrady nedostali, obrazy budou po návratu ze zahraničí trvale instalovány v aule Psychiatrické kliniky VFN.
Podobných expozic se možná dočkáme i v dalších zařízeních pro duševně nemocné. „Prostory místní prádelny využijeme při festivalu Babí léto jako výtvarný workshop. Do roka bychom pak prádelnu chtěli předělat na galerii, kde by byla instalována výstava zaměřená na současné umění, hlavně tvorbu našich pacientů, tedy art brut,“ řekl ředitel psychiatrické léčebny v Bohnicích Martin Hollý.

MICHAELA KOUBOVÁ