„Jedná se o vůbec první iniciativu systematicky archivující romskou kulturu a historii v celoevropském měřítku. Romové budou utvářet archiv ve všech odpovědných pozicích - jako kurátoři, umělci, badatelé a členové poradního sboru projektu," uvedla mluvčí festivalu Soňa Kalejová.

Hudební část má na starosti česká muzikoložka

Romové představují největší evropskou menšinu. Na kontinentu jich žije kolem deseti až 12 milionů. V Česku je jich podle odhadů asi čtvrt milionu.

Sběr romských prací a jejich digitalizování začaly podle údajů z webu německé Spolkové kulturní nadace (Kulturstiftung des Bundes) v roce 2015. Archiv má mít několik oddělení, která se zaměří na výtvarné umění, literaturu, tanec, divadlo či hudbu. Odpovídá za ně mezinárodní kurátorský tým.

Hudební část má na starosti česká muzikoložka Petra Gelbartová. Sbírku doplní dokumenty a vědecké studie - například o romském holokaustu. V mezinárodní radě, která má kurátory podpořit, je pak i šéfka brněnského Muzea romské kultury Jana Horváthová.

V RomArchivu se budou Romové prezentovat sami

Nová digitální platforma přistupuje k romskému tématu jinak než ostatní archivy. Ty prý zachycují Romy většinou stereotypně, v RomArchivu se budou příslušníci menšiny prezentovat sami. Patrné tak budou i rozdíly mezi Romy z různých zemí a prostředí.

Na vznik archivu přispěla německá Spolková kulturní nadace sumou 3,75 milionů eur (nyní v přepočtu 98,8 milionu korun). Projekt podpořily i evropská romská kulturní nadace, rada německých Sintů a Romů a další instituce.

Startovací část potrvá do roku 2019. Poté autorský tým předá správu archivu některé z romských organizací. Německá centrála pro politické vzdělávání už přislíbila, že od roku 2020 poskytne příspěvek na provoz na dalších pět let. Překlad RomArchivu do dalších jazyků bude záviset na tom, zda na to jednotlivé země poskytnou peníze.