Rekonstrukce frekventované ulice Budějovická začne už v pondělí. Po jejím dokončení se uleví hlavně obyvatelům z okolních domů, kteří si stěžují na velký hluk projíždějících aut. V ulici jsou totiž dlažební kostky, které hodlá správce komunikace vyměnit za tišší asfaltový povrch.

První etapa skončí v prosinci

Oprava bude rozdělena do dvou částí. Práce v úseku mezi ulicemi Vyskočilova a Za Zelenou liškou skončí v polovině prosince a přijdou městskou kasu na dvacet milionů korun. Na opravu zbylého úseku, která je předběžně plánována na první polovinu příštího roku, ještě neproběhla soutěž na dodavatele. „Provedeme sanaci podloží do hloubky cca 50 cm, na vozovce pak bude položen nový živičný povrch. Chodníky osadíme zámkovou dlažbou,“ přiblížil chystanou rekonstrukci ulice Tomáš Mrázek z Technické správy komunikací (TSK).

Nájezd autem bude pohodlnější

Zároveň bude upraven středový pás na místě určeném pro parkování aut. To, že bude celý snížen, ocení patrně hlavně vozíčkáři. Úpravy si zřejmě budou pochvalovat i řidiči. Současně se snížením pásu bude totiž pohodlnější samotný nájezd auty. Rezidentům, tedy lidem, kteří zde bydlí, zůstane i během rekonstrukce možnost v ulici parkovat, protože práce budou rozděleny do několika etap. Během opravy zůstane Budějovická ulice průjezdná obousměrně, v opravovaném úseku bude doprava svedena do jednoho pruhu.

Denně tudy projede v průměru sedm a půl tisíce aut, zácpy by se tvořit neměly. Tento krok je nutný i kvůli tomu, že ulice musí být průjezdná pro hasiče a sanitky, jako rezerva pro ucpanou magistrálu. Na rekonstrukci vydělají kromě rezidentů a samotných řidičů také chodci. Přechody se totiž dočkají výraznějšího a bezpečnějšího označení a jeden u prodejny potravin přibude.

Pomohla také veřejnost

Naopak radost nemohou mít cyklisté, protože na původně zamýšlenou cyklotrasu nedojde. Není pro ni na chodnících už žádné místo. Na jedné straně brání stromy, na druhé pak velká kumulace chodců před obchody. Podle zástupce starosty čtvrté městské části Oldřicha Pražáka se do projektu rekonstrukce Budějovické ulice zapojili i občané.

„Děkujeme jim za to, že svými podněty a návrhy pomohli s přípravou projektu. Formou veřejných projednání chceme postupovat i v případě všech dalších větších rekonstrukcí komunikací na území Prahy 4,“ řekl Pražák.