Ty takzvané "Pilulky po" shánějí poté, co jejich města či vesnice opustí ruská armáda. Nejedna z žen se totž stane obětí znásilnění ruskými vojáky. Variant nouzové antikoncepce je několik, některé se dají užít do tří dnů, některé až do pěti dnů od znásilnění.

Sám Samek na začátku výzvy zakoupil tabletky za patnáct tisíc korun. „Budeme je mít zítra dopoledne a už teď ladíme, kdy a kde je předáme,“ popsal ve čtvrtek.

Podle posledních zpráv by první zásilku mohli Samek a jeho přátelé odvézt na Ukrajinu o tomto víkendu. Za dva dny se jim pak na transparentním účtu 2002142415/2010 sešlo přes milion korun na nákup antikoncepce. „Jsme v kontaktu s ukrajinskou ambasádou, s gynekoložkou v Kyjevě, spojují se s námi firmy, poslali jste nám přes 1 300 000 korun. Máme úžasnou slevu a slíbené v podstatě neomezené množství EllaOne (antikoncepční pilulka – pozn. red.). Vypadá to, že budeme nakupovat i další vybavení související s tímhle peklem na zemi,“ napsal na sociálních sítích Samek v pátek dopoledne.

Z Ukrajiny zní stále častěji hrůzné příběhy o tom, že ruští okupanti znásilňují ženy v městech, kudy prochází fronta. Oficiálně byl ohlášen a je vyšetřován zatím jeden případ.