VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ukradený překlad Fausta. Vrchlický kvůli němu zburcoval celou pražskou policii

Psal se červenec roku 1888. Před domem na Rašínově náměstí zastavil jednoho z nájemníků, klasika české literatury Jaroslava Vrchlického, asi 24letý muž.

30.1.2018
SDÍLEJ:

Busta Jaroslava Vrchlického. Foto: Zdeněk Plachý

„Oslovil básníka,“ čteme v Lidových novinách z roku 1943, „rděl se a koktal tak nesrozumitelně, že ho Vrchlický pozval domů.“

Nezná ani jeho jméno 

Autor článku víceméně opakuje, co už před ním napsal Rudolf Jaroslav Kronbauer. Svou verzi zařadil tento skvělý publicista v roce 1904 do knížky Záhadné příběhy a vzpomínky. Kronbauer se o aféře dozvěděl přímo od jejího hlavního aktéra.

Údaje si ale raději zašel ověřit do kanceláře dvorního rady Václava Oliče. „Faust… Faust…“ vybavoval si vrchní komisař vcelku zanedbatelnou epizodku z minula. „Počkejte, ano… vzpomínám si… je tomu už hromádka let, co byl pan Vrchlický u mne.“

Souhlasil, že cizinci pomůže 

A pak se rozpovídal. Básník si prý myslel, že po něm neznámý chce peníze. Jenže chyba lávky. „Prosím… já přicházím požádat o nějakou práci,“ zarazil ho mladík. „Přišel jsem vás prosit o nějaké opisování. Mám písmo velice čitelné a přičiním se všemožně, abych práci vykonal k naprosté spokojenosti.“

Vrchlický nakonec přijal a souhlasil, že cizinci pomůže. Přemýšlel, co by mu tak mohl dát k opsání, nemohl však na nic přijít. Nakonec sáhl po překladu prvního dílu tragédie Johanna Wolfganga Goetha. Faust byl jeho nejnovějším překladatelským majstrštykem. Vrchlický dokončil polovinu a chystal se utkat s druhým dílem.

Dal neznámému zálohu 

Překladatel si svázaný rukopis právě přinesl od knihaře. Jiný exemplář neměl. Přesto neváhal a fascikl návštěvníkovi podal. „Víte co, pane, opište mně tuhle Fausta. Nikterak to nespěchá. Je toho hezká hromada a nějaký čas s tím budete mít co dělat.“ Načež dal neznámému zálohu. Ten uctivě poděkoval a odporoučel se i s papíry neznámo kam. Roztržitému poetovi ani nevadilo, že se mu mladík nepředstavil.

Co se však nestalo. O rok později měl Vrchlický přeložený i druhý díl a nakladatel Bohuslav Šimáček se nabídl, že by hru vydal knižně. Až do té chvíle se autor chybějícím rukopisem nestresoval, teď to s ním ale zacloumalo. Uvědomil si, že nemá jediné vodítko. Vůbec netušil, kde by měl výtečníka hledat.

Chce ho znovu přeložit

Na moment se zaobíral myšlenkou, že by ho zkusil najít pomocí novinových inzerátů. Pak si ale řekl, že bude jednodušší pustit se do překladu první části znovu.

To, co vypadá jako šílená námaha, nebylo pro jednoho z nejpilnějších českých umělců nemožné. Začal tedy opět od první stránky a opravdu by v té sisyfovské fušce pokračoval, kdyby ho přátelé Alois Jirásek, Josef Thomayer a Zikmund Winter nepřesvědčili, že existuje ještě jedna cesta.

Na dveře pracovny někdo zaklepal

„Navštiv policejního komisaře Oliče, vypověz mu všechno a možná, že ti rukopis opatří,“ poradili mu. Vrchlický za Oličem skutečně zašel. Ale jak se dozvídáme z Lidových novin „litoval, neboť otázky komisařovy ho přiváděly do rozpaků, odhalovaly mu vlastní roztržitost“. Když výslech skončil, vrchní komisař prohlásil, že se pokusí případ vyřešit. Vrchlický mu zřejmě příliš nevěřil, a tak hlesl: „Nebude-li to za měsíc, nebudu čekat a dám se do práce.“

Netrvalo to prý ani 24 hodin a na dveře básníkovy pracovny někdo zaklepal. V rukou ten člověk držel balík a podával ho mistrovi. „Pan komisař se dává poroučet a posílá toho Fausta,“ zahlaholil a zmizel.

Chlubil se v hospůdce 

O okolnostech objevení odcizeného překladu se dozvídáme od Kronbauera. „Policejní komisař svolal okamžitě celou armádu detektivů, jako by se jednalo o vypátrání strůjce nějaké vraždy,“ líčí ve své knize. Tajní policisté se divili, když jim sdělil, že hledaným předmětem je kniha veršů. „Rozeslali konfidenty do všech končin města a pátrali v první řadě v místnostech, kde se lidé bez zaměstnání zdržují.“

Vyptávání přineslo své plody. Detektivové zjistili, že „v kterési hospůdce vinohradské chlubil se před časem nějaký mladý muž, že mluvil s Jaroslavem Vrchlickým… tu kdosi poznamenal, že by Mistr s takovým člověkem nemluvil. Neznámý prý ale dokázal, že mluví pravdu, ukazoval rukopis“.

Nuselská razie 

Nebylo tak těžké doptat se na mladíkovo jméno a zjistit, kde má byt. Jeho chudičký kamrlík v Praze-Nuslích našla policie prázdný hledaná osoba pobývala již delší čas na venkově. Detektivové si pro podezřelého dojeli, strčili ho do kočáru a uháněli s ním do Prahy. V Nuslích jim ukázal, kde schovává překlad první části Fausta. Měl ho v příručním kufříku a světe, div se půlku vážně přepsal.

„Druhého dne časně ráno poslal policejní komisař, jenž si na tom nemálo zakládal, že ztracený rukopis tak brzy objevil, detektiva k Jaroslavu Vrchlickému a ještě téhož dne putoval Faust do Šimáčkova nakladatelství,“ uzavírá Kronbauer.

Autor: Michal Bystrov

30.1.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 22 820 Kč

Referenti a vrchní referenti Vězeňské služby ČR strážný justiční stráže. Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22820 kč, mzda max. 34640 kč. Volných pracovních míst: 25. Poznámka: Adresa: Soudní 988/1, 14000 Praha 4, Kontakt: Hlaváčová, tel.: 261 032 114,608379461,vvpankrac.pers@vez.pan.justice.cz Po-Pá 7-15,00hod. , Požadavky: Služební poměr příslušníka Vězeňské služby, místo výkonu služby obvodní soudy a státní zastupitelství na území hlavního města Prahy. Požadujeme: občan ČR starší 18 let, zdravotní, osobnostní a fyzická způsobilost, bezúhonnost (uchazeč absolvuje psychologické vyšetření, vstupní lékařskou prohlídku, a prověrku fyzické zdatnosti).Dovolená 30 dnů, ubytování ve vlastní ubytovně, příspěvek na stravování, dovolenou čerpané z fondu FKSP., Zaměstnanecké výhody: možnost přiznání náborového příspěvku 150.000 Kč. Pracoviště: Vazební věznice praha-pankrác, Soudní, č.p. 988, 140 00 Praha 4. Informace: -Hlaváčová, +420 261 032 114,608 379 461.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Logistik 23 500 Kč

Specialisté v oblasti logistiky DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: DISPONENT/-KA SPEDIČNÍ PŘEPRAVY, - PP na dobu neurčitou, - Požadujeme: chuť pracovat, energičnost, loajálnost, komunikační dovednosti, 1 rok praxe v oboru výhodou, jazykové znalosti v podobě AJ, NJ výhodou. Začátečníka zaučíme., , Umíme nabídnout zajímavé-nadprůměrné podmínky i pro člověka s praxí včetně kariérního růstu., - Nabízíme: nadstandartní platové ohodnocení, práce ve velmi pěkném prostředí, možnost manažerského růstu. , - Benefity: příspěvek na stravování, 13. plat, 14. plat, firemní akce a večírky, věrnostní prémie, jazykové kurzy, dovolená navíc, permanentka na volnočasové aktivity., Každý rok navyšujeme základní mzdu. Prémie za docházku. Stravenky. Penzijní a životní spoření. Slevové karty. Finanční odměna za jubileum. Slevové karty., - V případě zájmu své životopisy zasílejte na e-mail: personalistika@logex.cz.. Pracoviště: Logex logistics s.r.o. 001, K Hrušovu, č.p. 293, 102 00 Praha 102. Informace: -, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Vychovatel 23 690 Kč

Vychovatelé (kromě vychovatelů pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami) Vychovatel. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23690 kč, mzda max. 33200 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: Práce s odsouzenými muži a s odsouzenými ženami. Pracoviště: Vězeňská služba české republiky - 006 - vazební věznice praha ruzyně, Staré náměstí, č.p. 3, 161 00 Praha 614. Informace: Jiří Skalník, +420 220 184 135.

Gastronomie - Číšník se hledá do Kozlovny 33 000 Kč

Číšník se hledá do originál Kozlovny na metru I.P.Pavlova na plný úvazek, dlouhý a krátký týden. Pohodový mladý kolektiv, výdělek 32.000 Kč, v létě až 34.000 Kč. Dále hledáme výpomoc od po-pá, 17:30h-22:30h. za 700 Kč/den.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kosení trávy se letos koná popáté
3

S kosou do Stromovky. Přijďte v pátek posekat trávu jako za starých časů

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT