Jarní očistou projde od 4. dubna do konce června téměř každá ulice v metropoli. Naplánovaný harmonogram neovlivní ani opatření proti epidemii koronaviru. Co se však měnit bude, je způsob úklidu.

„Je logické, aby lidé, kteří dodržují pravidla nouzového stavu, nebyli nuceni řešit parkování svých aut. V žádném případě nebudeme vozidla odtahovat, ale úklid zajistíme zvýšením počtu pracovníků, kteří budou uklízet ručně i pod zaparkovanými vozidly,“ vysvětlil Jozef Sinčák, generální ředitel TSK.

To neznamená, že by firma zcela vynechala strojní úklid. Metací a kropicí vozy využije na ty části silnic a chodníků, kde auta stát nebudou.

Příště opět se zákazy

Ruční čištění není podle mluvčí TSK Barbory Liškové tak důkladné jako kompletní strojové. Pod auty lze uklidit jen zčásti, ulice jsou navíc zanesené mastnou špínou, na níž je potřeba použít vysokotlaké mytí. Na to však dojde nejdřív na podzim.

Žádný mimořádný úklid ručně čištěných úseků se po skončení karantény neplánuje. „Není kdy ho provést. Ulice uklízíme dvakrát ročně. Jarní kolo potrvá do června, nechávat lidi přeparkovávat přes prázdniny také není moc šikovné a na konci srpna už začínáme podzimní kolo úklidu,“ řekla Lišková.

I když by to řidiči přivítali, tento způsob úklidu je pouze provizorní. Na podzim tedy budou v ulicích opět zákazové značky a řidičům bude hrozit až šestitisícový postih, pokud je budou ignorovat.

Start v okolí Pražského hradu

Mezi letošní první uklizená místa bude patřit Hradčanské a Loretánské náměstí, ulice Černínská, Kanovnická, Kapucínská a další v okolí Pražského hradu. Následující den se pracovníci TSK přesunou do okolí Václavského náměstí a Nemocnice Na Homolce.

Přesný rozpis úklidu na rok dopředu zveřejňuje TSK na svých webových stránkách. Řidiči si také mohou objednat upozornění pomocí e-mailu.