„Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou,“ napsala v pondělí Barbora Lišková, mluvčí Technické správy komunikací.

K vile v ulici Nad Bertramkou, kde Gottova rodina žila, přicházeli jeho fanoušci denně od oznámení smutné zprávy. Místo se postupně zaplnilo předměty, které zcela pokryly ulici i před sousední vilou. Přicházeli lidé všeho věku. Na znamení úcty zapálili svíci či zanechali vzkaz. Na místě většinou chvíli mlčky postáli, někteří plakali nebo měli slzy v očích.

Aneta Stolzová, tisková mluvčí zesnulého Gotta, večer na oficiálním webu pondělní jednání s magistrátem upřesnila. „Pietní místo vzniklé v ulici Nad Bertramkou se nachází na veřejné komunikaci, je tedy potřeba co nejdříve přistoupit k pietnímu odvezení květin a uchování vzkazů, upomínkových předmětů a svíček,“ uvedla Stolzova, která shodou okolností krátce před Gottovou smrtí porodila.

Jak využít svíčky?

Mluvčí dodala, že vzkazy a dárky - stejně jako svíce a část květin - si pozůstalí ponechají jako památku. „Rodina zvažuje několik možností, jak je ještě využít, aby nesly vzpomínku na odchod Karla Gotta,“ sdělila Stolzová.

Pak nastala tajná noční akce. Podle Novinek desítky strážníků a policistů - včetně psovodů - uzavřely široké okolí. Před půlnocí pak najela ke Gottově vile vozidla Pražských služeb. Během toho vypukl v ulici Nad Bertramkou požár, ale s úklidem nesouvisel. „Hořel odpad na oplocené stavbě, od kterého vzplál vysoký jehličnatý strom. Strážníci, kteří původně hlídali příjezdovou cestu k vile se na pozemek dostali a z blízkosti požáru odnesli dvě propanbutanové láhve a kanystr s benzínem,“ uvedly Novinky.cz. 

V úterý se ale místo znovu začalo plnit dary. Před domem po poledni hořelo zhruba 40 svíček, na místě byly květiny a vzkazy. Na místo přicházelo po 12.00 poměrně dost fanoušků. Někteří u domu zapálili svíčku a nechali květinu. "Nedostala jsem se sem dřív a chtěla jsem se rozloučit," řekla ČTK se slzami v očích žena středního věku. Jiní se přišli na místo jen podívat nebo si udělat fotku. Většina lidí příliš sdílná nebyla.

Kvůli velkému zájmu o uctění umělcovy památky zřídilo hlavní město společně s městskou částí Praha 5 další pietní místo také v Kinského zahradě. Lidé tam přicházejí od pátku. Na místě se zároveň shromáždily květiny, které Gottovi příznivci přinesli v pátek na Žofín. Pietní místa ovšem vznikla také v řadě dalších měst Česka, například v Brně, Karlových Varech nebo Sokolově.

Gott podlehl těžké nemoci 1. října před půlnocí. Léčil se s akutní leukemií. Veřejnost se s ním mohla naposledy rozloučit v pátek 11. října na Žofíně, kam dorazilo zhruba 49 000 lidí. V sobotu se konala zádušní mše ve svatovítské katedrále, kam se přišli s legendou populární hudby rozloučit příbuzní, přátelé, spolupracovníci, politici, zpěváci, herci, sportovci a další pozvaní hosté. Sobota byla zároveň dnem státního smutku.