Návštěvníci si zblízka prohlíželi osmnáctitunové obrněné transportéry Stryker a terénní auta Humvee. S americkými vojáky se setkal i premiér Bohuslav Sobotka, techniku si prohlédli ministr obrany Martin Stropnický, ministr kultury Daniel Herman nebo americký velvyslanec v ČR Andrew Schapiro.

Brány ruzyňských kasáren se pro veřejnost otevřely v 10:00. Dovnitř se nahrnula spousta zájemců všech generací, příznivci vojenské techniky, rodiny s dětmi, muži i ženy. Za necelou první hodinu branou podle odhadů médií prošlo na 400 lidí a zájem neutuchal ani během dne.

Pivo a tatranky

Především děti nastupovaly do transportérů, vojáci je vysazovali i na korby aut. Návštěvníci americkým vojákům nosili pivo v plechovkách, koláče, tatranky i pardubický perník. Odpoledne Američané dostali celý kamion českého piva od Česko-německé hospodářské komory.

Premiér přihlížel výměně kola na transportéru a v doprovodu Stropnického a náčelníka generálního štábu Petra Pavla se setkal s americkými vojáky. Sobotka umožnění přesunu konvoje přes Česko považuje za vyjádření spojenecké solidarity a součást odpovědnosti, která vyplývá z českého členství v NATO. Česká bezpečnost je podle něj mimořádně silná právě díky zárukám spojenců včetně Američanů.

„Jsem rád, že to chápe a podporuje i velká většina našich občanů. V době, kdy bezpečnostní rovnováhu v Evropě a jejím okolí narušují aktivity Islámského státu na jedné straně a nevypočitatelné chování Putinovy vlády v Rusku na straně druhé, dramaticky roste význam spolehlivě zajištěné národní bezpečnosti. Pokud by našemu státu hrozilo bezprostřední nebezpečí, nesmíme zůstat a nezůstaneme sami jako v roce 1938," řekl Sobotka.

Stropnický: Je to satisfakce

Ministr obrany považuje setkání s americkými vojáky za satisfakci. „Masivní propaganda na sociálních sítích i jinde vyprodukovala něco opačného, než chtěla. Spoustu lidí to naštvalo a aktivizovalo, naprosto spontánně v tomto příšerném počasí sem jedou lán světa, aby si tu udělali pár fotek a popovídali si s vojáky. Mám z toho dobrý pocit," řekl.

Sobotka si myslí, že i pro samotné vojáky je tento přesun výjimečný. „Oni jsou zvyklí se s technikou přesouvat vlakem nebo na kamionech, toto je mimořádná příležitost, projet několik zemí a dostat se do kontaktu s lidmi v zemích, kde jinak znají jenom výcvikové prostory," řekl.

Vedle ukázky techniky se uskutečnil i doprovodný program. Skupina lidí, kteří se zabývají rekonstrukcí bitev a vojenských manévrů, přivezla před kasárna desítku koní s jezdci v historických kostýmech. Přímo u ruzyňských kasáren přibližně v 15:30 začal jeden ze dvou koncertů pro konvoj. Druhý bude večer v klubu La Fabrika.

V rámci takzvané Dragounské jízdy se více než 500 amerických vojáků se 115 armádními vozidly přesouvá mimo jiné přes Česko ze cvičení v Pobaltí na základnu v Německu. Přestávku v Praze využívají Američané mimo jiné k opravě některých porouchaných vozidel. Ruzyňská kasárna konvoj opustí ve středu ráno a vydá se do Německa.

Čtěte také: Konvoj americké armády vítaly tisíce Pražanů