Nasucho co chvíli

„Ty výpadky jsou úplně pravidelné, hlavně po ránu je to špatné. Minulé pondělí jsem se ani nemohla osprchovat a v práci byl zase tak slabý tlak, že nám nespínal ohřívač vody,“ stěžuje si majitelka kadeřnictví v centru Uhříněvsi Markéta Fehrensová. Špatný stav vodovodu podstatně ovlivňuje její podnikání.

Na problém si podle ní stěžuje většina lidí z obce. Výpadky vody se s menší pravidelností opakují i v podvečerních hodinách.

„Čerpadlo je zastaralé a proto nestíhá. Zařízení je v podstatě už jenom udržováno v provizorním provozu. Problém s výpadky vody umocnila masivní výstavba v Praze 22, ale i v okrese Praha-východ. Čerpadlo už nezvládá stávající kapacity, které se navíc neustále navyšují,“ říká uhříněveský zastupitel Jaroslav Malčánek, který má zároveň na starosti technický doszor distribuční sítě.

Majitelem problémové čerpací stanice je město Říčany, které ale dává od investic do opravy zařízení ruce pryč. Praha rekonstrukci financovat nemůže, protože objekt není v jejím majetku.

Obnovu zaplatí Praha Představitelé Říčan se tak už dříve dohodli na převodu tohoto majetku na magistrát hlavního města, který je ochotný rekonstrukci čerpacího zařízení financovat. Odstoupení čerpadla ve prospěch Prahy se ale před dvěma lety zaseklo na nevypořádaných majetkových vztazích. Situaci zkomplikoval fakt, že pozemky pod zařízením jsou v soukromých rukou. Teď se ale ledy konečně prolomily a převod pozemků na hlavní město postoupil natolik, že byl zahájen proces schvalování.

Trvají na garanci ceny

„Jedinou naší podmínkou k převodu čerpadla je garance cen vody. Na tahu je teď magistrát, aby dotáhl do konce majetkové záležitosti,“ prohlásil místostarosta Říčan Zdeněk Moudrý.

Schvalovací procesy by měl pražský magistrát uzavřít ještě do konce letošního roku. Podle zastupitele Malčánka pak začne Pražská vodohospodářská společnost s bezprostřední výměnou poškozených zařízení a v příštím roce by měla přijít na řadu kompletní rekonstrukce čerpadla. Výpadky vody na východním okraji metropole by tak mohly být zanedlouho minulostí.