Jedná se o pomoc lidem, kteří ji potřebují, ale i o zdravotní prevenci pro pravidelné dárce. Osvětová kampaň Udělej to! vybízí jednotlivce, společnosti, skupiny a organizace k zapojení se, buď přímo darováním krevní plazmy, nebo formou podpory tohoto projektu jiným způsobem, více na webových stránkách www.udelejto.cz.

Vzhledem k tomu, že krevní plazmu nelze uměle vyrobit a existuje mnoho situací, které se dají léčit pouze díky lékům z krevní plazmy, je dobrovolné dárcovství této vzácné tekutiny životně důležité pro mnoho lidí. Připomeňme autonehody, popáleniny, těžké porody, léčba po chemoterapii nebo poruchy srážlivosti krve, kdy bude odkázán na léky, které je možné vyrobit pouze z krevní plazmy.

Darovat krevní plazmu lze každých čtrnáct dnů a dárci mohou požádat o náhradu ve výši 460 korun. Tato maximální výše je závazně stanovena ustanovením Zákona o specifických zdravotních službách.

„Máte možnost zachránit lidský život a ne jeden, lidé potřebují pomoc, ať je červen nebo leden, život člověka stojí za víc než za pár vět, tak pomozte i vy," řekl ředitel společnosti Caraplasma Rostislav Očenášek. Pomáhat je lidské udělej to!

Čtěte také: Hasiči darovali krevní plazmu v centru Caraplasma