Již 15. listopadu se uskuteční první slosování nové celonárodní loterie. Účtenkovku pořádá ministerstvo financí a účastníci mohou vyhrát milion i auto. Nejčastěji to však bude stokoruna. Jde o soutěž, do níž se můžete přihlásit zadáním účtenky s kódem EET. První dny loterie však budí především rozpaky. Kromě „udavačského charakteru“ je problémem především technické řešení loterie.

Profesionálové z oboru marketingové komunikace kritizují rozpor v tom, jakou cílovou skupinu Účtenkovka hodá oslovit a jak vysokou „počítačovou gramotnost“ po ní vyžaduje „Formulář pro zaregistrování účtenek je natolik složitý, že podle mě většinu lidí odradí. Pokud je účtenková loterie určená lidem, pro něž stokoruna představuje zajímavou výhru, pak je pro ně její technické řešení složité, nebo vůbec nemají k dispozici nástroje, s jejichž pomocí se dá hrát,“ řekl Rostislav Kocman, odborník na PR a marketingovou komunikaci, který se zaměřuje na telekomunikace a IT technologie.

Nevhodná aplikace

Do účtenkové loterie je možné se přihlásit buď přes web, nebo pomocí aplikace, která má fungovat pro Android, Windows Mobile a pro iOS. Aplikace je schopna účtenku vyfotit, přes web ale je potřeba ručně opisovat kódy. Přihlášení do loterie navíc zahrnuje vyplnění relativně složitého formuláře. To všechno jsou prvky, které od nové soutěže odrazují její potenciální uživatele.

Ke vší smůle pro organizátora soutěže navíc aplikace nefungují podle představ. Pro zařízení Apple aplikace zatím chybí, androidová verze budí rozpaky a smích. „Příšerné, otřesná, špatně ořezaná ikona aplikace, nelze se ani registrovat, protože vypršel čas spojení, a to nemluvím o automatickém prvním písmenu u jména a příjmení a podobně,“ uvádí jeden z uživatelů v recenzi aplikace Google Play.

Navíc aplikace požaduje oprávnění, díky němuž o vás zjistí spoustu citlivých údajů. „Tahle aplikace chce právo, které rozhodně nemá mít. ID zařízení a informace o hovorech (čtení stavu telefonu a identity) jen tak někomu a něčemu do ruky nedávejte. Účtenkovce už vůbec ne. To, jaký má váš telefon unikátní identifikátor, zcela jistě nepotřebují provozovatelé aplikace vědět. Stejně jako řadu dalších informací, ke kterým se takto dostane,“ uvádí na svém webu Pooh publicista Daniel Dočekal.

„Aplikace Účtenkovka při instalaci žádá o povolení přístupu k informacím, komu voláte. Veselou loterii!“ píše populární odborník na marketingovou komunikaci Jakub Horák.

Citlivé údaje

Vedle toho, že Účtenkovka sbírá citlivé údaje o uživatelích, pro jejichž držení není žádný relevantní důvod, shromažďuje diskutabilní formou i údaje o obchodních. Například zpracovává prostřednictvím soukromé firmy jejich daňová identifikační čísla (DIČ). Ta v případě fyzických osob (například živnostníků) představují jejich rodná čísla. K jejich zpracování přitom nemá daná soukromá firma od zmíněných osob souhlas, který je podle zákona o ochraně osobních údajů nezbytný.

„K použití DIČ obchodníků pro loterii nemá ministerstvo, a tím ani firma, kterou k tomu najalo, zákonné oprávnění. Pořádání loterie je v zákoně pouze jako možnost, proto ne-opravňuje k použití těchto osobních údajů. Soukromý subjekt, který si ministerstvo financí najalo kvůli účtenkové loterii, hromadí obrovské množství údajů obchodníků bez jejich vědomí, aniž by mu k tomu kdokoliv z nich dal souhlas, nebo mu to umožňoval zákon. Podle zákona je povinen na to ministerstvo upozornit a ihned zpracování ukončit,“ píše mluvčí hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Karel Kreml. Podle STAN tak jednoznačně dochází k porušování zákona o ochraně osobních údajů, k němuž hnutí podalo návrh na dočasné pozastavení aplikace.