Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Učitelé si nevědí rady s geniálními dětmi

Praha - Výjimečně nadaní žáci to někdy nemají ve škole lehké. V hlavním městě už existují speciální školy, které pečují o mimořádné talenty.

18.2.2009
SDÍLEJ:

JSEM GENIÁLNÍ? Pro normální život to nemusí být vždy výhra./ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Jaroš

JANAObětí každodenního týrání a šikany od šestiletých spolužáků se stal před nedávnem jeden ze žáků první třídy v Praze 5. A to jen proto, že byl mimořádně inteligentní a nadaný.

Podobně výjimečných dětí žijí přitom v metropoli zhruba dvě procenta.

Chybí jednotný systém

Odborníci ale poukazují na fakt, že stále neexistuje jednotná koncepce péče o mimořádně nadané děti. „Pokud máte dítě, které je nadané na sport nebo umění, víte, kam se obrátit. Podobný systém v péči a podpoře o mimořádně inteligentní a nadané děti ale prozatím neexistuje,“ říká místopředseda Mensy ČR Václav Fořtík.

Rodičům nadaných dětí, kteří si se svými potomky nevědí rady, proto doporučuje, aby se obrátili na specializovaná centra. „Rodiče mohou vyhledat například odborné Centrum nadání, které organizuje odborné diagnostické dny,“ vysvětluje Fořtík.

Jak poznat malého génia

A jak se pozná mimořádně nadané dítě? „Jedná se o děti, které například brzy rozumějí řeči a také brzy mluví. Dále mají specifické zájmy, jsou tvořivé a svými schopnostmi výrazně převyšují své vrstevníky. Měla jsem tu například chlapečka, který už v předškolním věku vymýšlel a kreslil obrázkové seriály,“ vyjmenovává některé znaky nadprůměrně inteligentních dětí psycholožka Václava Masáková.

Na mimořádně nadaného studenta nikdy nezapomene ani třicetiletý středoškolský pedagog Jan Mlčoch z Prahy 1. „Byl to až bizarně nadaný žák. Ve třinácti letech kladl vysoce odborné otázky z filozofie a historie, byl mnohem dál než jeho spolužáci. Myslím, že by pro něj bylo lepší, kdyby navštěvoval specializovanou školu. Já jsem ve svých hodinách neměl na rozvoj jeho nadání tolik času, kolik bych si přál,“ vzpomíná pedagog.

Speciální škola pro mimořádně nadané

Péčí o mimořádné talenty se v metropoli zabývá například Základní škola Bohumila Hrabala v Praze 8, kam denně dojíždějí děti ze všech částí Prahy. „Žákům nabízíme například specializované kroužky, projektové vyučování, multimediální výuku. K dispozici je ale i poradenské centrum, nebo školní psycholog,“ popisuje výhody zařízení zástupce ředitele Jiří Pejšman.

Péče o nadané děti ale není lhostejná ani pražskému magistrátu, který včera mimo jiné rozhodl o tom, že bude podporovat programy vzdělávání nadaných dětí, žáků a studentů.

Kam s nadaným dítětem?

Centrum nadání
Zavadilova 12973, Praha 6
Telefon: 224 323 970

Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 1, 2 a 4
Francouzská 56, 101 00 Praha
tel.: 224 228 403

Pedagogicko-psychologická poradna pro Prahu 4 - Modřany
Barunčina 11, 143 00 Praha 4
tel.: 241 772 412, 241 774 672
e-mail: Info@ppp-modrany.cz

Ředitelka Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahu 1, 2 a 4 Václava Masáková řekla Deníku:

Někteří rodiče mají na dítě přehnané nároky

O tom, jak se rozpozná mimořádně talentované dítě, kde mohou rodiče bezplatně požádat o konzultaci s odborníkem a jak dítě vhodně motivovat, jsme si povídali s ředitelkou Pedagogicko-psychologické poradny pro Prahy1,2a4 a psycholožkou Václavou Masákovou.

Jak rodič pozná, že jeho dítě je mimořádně nadané?

Mimořádný talent vykazuje přibližně každé dvacáté dítě v populaci. Jsou to děti, které jsou obvykle velmi vepředu ve svém vývoji. Brzy mluví, brzy rozumějí řeči, mají oproti stejně starým dětem velkou slovní zásobu. Jsou tvořivé a mají specifické zájmy – malují, staví. Jsou výrazně nad průměrem své věkové kategorie.

Je pro tyto děti vhodnější navštěvovat klasickou základní školu, nebo tu specializovanou?

Natuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Asi bych se přikláněla k tomu, aby rodiče v případě, že se domnívají, že je jejich dítě nějak mimořádné, vyhledali psychologa a situaci s ním probrali. U některých dětí se totiž může jednat pouze o zrychlený vývoj, který se ovšem může později ztratit a dítě i jeho rodiče by se pak dočkali velkého zklamání.

Není mimořádně talentované dítě na klasické základní škole snadnějším terčem šikany?

Obětí šikany se může stát jakékoliv dítě, které se nějakým způsobem liší. Tyto děti navíc nemusejí být šikanovány jen z důvodu mimořádného talentu, ale i proto, že jsou třeba povahově jiné. Školy pro mimořádně nadané děti navíc nemusejí vyhovovat každému dítěti. Nabízejí širokou škálu možností, je na dítěti, aby si řadu věcí rozhodlo, ale to ne každé unese. Některé děti potřebují více strukturovaný pevný řád.

Někteří rodiče své dítě raději vozí desítky kilometrů do prestižních škol…

S tím se také setkávám. Že třeba žáci dojíždějí z Měcholup na druhý konec Prahy třeba ve druhé třetí třídě. Pro dítě je to ale obrovská zátěž a stres. Rodiče by si ale měli uvědomit, že život neznamená jen výkony. Někdy může být pro dítě daleko lepší základní škola o dvě ulice vedle. Pak se žák nestresuje dojížděním a má daleko více času na svůj vlastní rozvoj. Řada významných osobností také nedocházela na elitní školy a přesto ve svém životě něco dokázala.

Autor: Jana Kočvarová

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Praze.
12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Prezident Zeman se svou paní odvolili v základní škole v pražských Stodůlkách.
AKTUALIZOVÁNO

Letošní volby do Sněmovny nejsou podle Zemana zásadní ani zlomové

V televizi zabodoval Bartoš, Babiš působil unaveně, hodnotí experti

Specialisté na politickou komunikaci ocenili po čtvrtečních předvolebních debatách v České televizi (ČT) a na Nově především výkon šéfa Pirátů Ivana Bartoše, Babiš působil unaveně.

Střípky z debaty: Šlechtová u pozadí koně, Bartoš v koloně či letmý polibek

/VIDEO/ Co by udělal předseda SPD Tomio Okamura, když by si ministryně Karla Šlechtová zvrkla kotník? Proč se Michaela Marksová nerada fotí při výstupu z auta? Superdebata Deníku nebyla jen o politice.

Jsem gay, prohlásil den před volbami šéf zelených Matěj Stropnický

Předseda Zelených Matěj Stropnický dnes oznámil, že je homosexuál. Vyjádřil se tak ke spekulacím bulvárních médií. O svém soukromí mluvit neplánoval, voliči by ale podle něj tuto informaci vědět měli.

Praha nemá dopravní strategii, tvrdí starosta Prahy 6

/ROZHOVOR/ „Do vztahů mezi Prahou a místními radnice se příliš promítá stranická politika a zvlášť výrazné to bylo v předvolební době,“ tvrdí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP09). Podle něj by mělo být politizování všeho včetně třeba vedení linek autobusů nahrazené snahou o konstruktivní spolupráci. Zvlášť pak v řešení dopravy, která je nejpalčivějším problémem Šestky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení