Vánoční výzdoba v Praze. Infografika.Pražský deník oslovil patnáct největších městských částí a magistrát. Jednoznačně nejvyšší sumu zaplatí radnice Prahy 5. Jde o necelé dva miliony korun. Za tuto částku pořídila čtyři vánoční stromy a osvětlení hlavních ulic a náměstí.

„Chtěli bychom mít jako vstupní bránu do Prahy 5 osvětlené stromy od náměstí Kinských směrem na Arbesovo náměstí,“ uvedla Tereza Chládková z radnice Prahy 5.

Podobné finance vynaloží i pražský magistrát. Ten se stará o výzdobu nejfrekventovanějších míst ve městě. „Vítěz výběrového řízení nabídl nejnižší cenu 1 777 700 korun. Hlavní město zajišťuje osvětlení tradičně například na Mariánském náměstí, Masarykově nábřeží, Smetanově nábřeží, Dvořákově nábřeží, Václavském náměstí nebo v Pařížské,“ vyjmenoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Město také nechalo vyzdobit Evropskou třídu, která je vstupní branou do města pro turisty přijíždějící z letiště.

Přezkoumáme zakázky

Vyšší sumu než ostatní obvody zaplatí také první, šestá a osmá městská část. Většina radnic utratí za dekorace od 200 tisíc do půl milionu. V centrální městské části je to přibližně milion korun. Zakázku uzavřelo na základě soutěže ještě minulé vedení radnice.

„Malá Strana, Staré Město a celé historické centrum metropole si rozhodně zaslouží odpovídající výzdobu. Nicméně tyto zakázky z dřívějška určitě přezkoumáme a prověříme,“ pronesl radní Prahy 1 pro finance a zakázky Vladan Brož. Jednička nechala nazdobit šest vánočních stromů a některé hlavní ulice.

Šestku rozzáří šest set dekorací

Prahu 6 budou stát dekorace 975 tisíc korun. „Radnice za výzdobu za dva roky 2017 a 2018 zaplatí dohromady 1 950 700 korun. Náklady zahrnují také uskladnění výzdoby, repasi a tak dále. Sedmdesát procent výzdoby je v majetku městské části a zbylých 30 procent bude zápůjčka v rámci zakázky,“ sdělil mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek. Obyvatelé šestky mohou v ulicích vidět přes 600 světelných dekorací.

Mezi obvody s vyššími náklady na výzdobu patří také Praha 4 a 10. Ty zaplatí shodně 600 tisíc korun. Naopak nejnižší vynaloženou částkou se pochlubila radnice třinácté městské části. Ta má ozdoby vlastní a jejich provoz vyjde podle mluvčí Evy Libigerové na 25 tisíc korun.

Své dekorace má například i Praha 14 a 7. „Výzdoba a osvětlení dvou vánočních stromů a vybraných ulic, včetně energií, vyjde městskou část na maximálně 290 tisíc korun. Do nákladů je započítána i jejich údržba a opravy poškozených prvků,“ sdělil mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

Devítka bez světélek

Naprostou výjimkou je devátá městská část, která jako jediná světelnou ani jinou výzdobu vůbec mít nebude. „Praha 9 ani letos neinstaluje vánoční výzdobu v ulicích. Zaměřuje se na organizování kulturních a společenských vánočních akcí nebo na jejich organizování spolupracuje. Celkem v letošním roce za vánoční akce zaplatí 430 tisíc korun,“ informovala mluvčí úřadu Marie Kurková.

V některých částech města zářily dekorace už v posledním listopadovém týdnu, v těch zbývajících se rozsvítily se začátkem adventu. V provozu budou všude shodně do Tří králů.