„Někdy vám běhá mráz po zádech,“ říká David Zítek z pražské záchranářské „zvířecí“ stanice. A má na mysli práci při záchraně volně žijících zvířat.

Třeba těch, co byla popálena elektrickým vedením. Nebo těch, co se střetla s automobilem.

Takových zvířat v Národ­ní síti záchranných stanic „uvízne“ ročně přes deset tisíc.

„Naše práce, to jsou chvíle radosti při vypouštění zvířat do volné přírody, jsou to ale i situace, kdy lidem běhá mráz po zádech: jako je třeba vyprošťování popálených dravců z drátů elektrického napětí,“ podotkl Zítek.

Na záslužnou činnost záchranářů má upozornit fotografická výstava, která byla otevřena v Domě ochránců přírody v Michli. Výstava má zároveň připomenout, že byla znovuotevřena sbírka Zvíře v nouzi.

Co návštěvníci na výstavě zjistí?

Lucie Matulová, koordinátorka sbírky Zvíře v nouzi, vysvětlila, co vše návštěvníci na výstavě zjistí. „Třeba to, co dělat v případě nálezu zraněného volně žijícího zvířete.

A také získají mapu s kontakty na jednotlivé záchranné stanice v republice,“ uvedla Matulová.

Výstavu organizuje Český svaz ochránců přírody a je možné ji zhlédnout každý všední den na adrese Michelská 5, Praha 4, a to od 8 do 16 hodin, případně po předchozí domluvě. Vstupné na výstavu je dobrovolné.

V rámci sbírky i zahájení výstavy záchranáři vypustili jednu zachráněnou poštolku do volné přírody,“ řekla Lucie Matulová.

Cílem samotné sbírky Zvíře v nouzi je finanční podpora Národní sítě záchranných stanic, která pomáhá poraněným volně žijícím živočichům s cílem jejich opětovného vypuštění do přírody. Veřejná sbírka Zvíře v nouzi byla zahájena roku 2005. Za šest let podpořili drobní dárci záchranné stanice téměř třemi miliony korun.

Většina záchranných stanic v Národní síti jsou neziskové organizace. Ročně přijmou přes 10 tisíc zvířat, nejčastěji jsou přijímána zvířata poraněná dopravou, popálená elektrickým proudem, poraněná nárazem na skleněnou plochu nebo mláďata. „O peníze k jejich záchraně mu­sím každým rokem usilovat, neboť podpora státu pokrývá tuto náročnou činnost sotva z jedné pětiny,“ dodala Matulová.

Podle Lenky Matulové se náklady na léčení pohybují od jednoho tisíce korun za měsíční stravu pro vydru přes dva tisíce za přezimování ježka až po pět tisíc za zlomené křídlo dravce.