Podle organizátorů akce s podtitulem „Chudí se perou, mocní se smějí“ za napětí mezi většinovou populací a Romy mohou například politici, špatné zákony nebo realitní kanceláře, které prý sestěhovávají chudé lidi „do okrajových částí republiky“. Rasismus a protesty v severních Čechách, které se konají již řadu týdnů, podle pořadatelů protestu jen odvracejí pozornost od skutečných příčin problémů.

Demonstrace začaly na severu Čech v polovině srpna, kdy se odehrály dva útoky Romů na Čechy. První protest v Rumburku přešel v sérii výtržností u domů obývaných Romy, pak se nepokoje přesunuly do Varnsdorfu. Demonstranti se při pokusu o pochod k ubytovnám Romů dostali několikrát do střetů s policií. Poslední akce se odehrály v sobotu v Ústí nad Labem a ve Varnsdorfu, kde lidé protestují již devět víkendů po sobě.

Dnešní shromáždění v metropoli začalo po 14:30, kdy představitelé pořadatelských organizací vystoupili s několika projevy. Následovala diskuse přítomných. Protestní akci svolaly spolu s anarchisty sdružení Asociace ALERTA, Iniciativa Ne rasismu a hnutí Skutečná demokracie teď.

Jak začlenit chudé a lidi ze sociálního dna zpět do společnosti

Řečníci kritizovali například to, že se chudí a frustrovaní lidé staví proti sobě. Nelíbí se jim, že místo toho, aby se hledala cesta, jak začlenit chudé a lidi ze sociálního dna zpět do společnosti, hovoří se o sociálním vyloučení. Kritizovali i to, že se problém chudoby a sociálního vyloučení vztahuje jen na Romy. „Sociálně vyloučený může být zítra kdokoli z nás,“ uvedl jeden z řečníků.

Další mladík řekl, že špatná sociální situace je na severu Čech delší dobu. Současné protestní akce v regionu prý spíš odvracejí pozornost od jejích skutečných příčin. Jaký má smysl obviňovat oběti nezaměstnanosti z toho, že nejsou produktivní, ptal se. Představitel Iniciativy Ne rasismu pak prohlásil, že situace ve Šluknovském výběžku je výsledkem pokusu o „totální deinstalaci“ všech sociálních jistot ve prospěch zaměstnavatelů a „šéfů“. Jako příklad uvedl zákon, který nedávno schválila sněmovna, a podle něhož má dávka na živobytí podléhat exekuci.

Pořádající sdružení zorganizovala protestní akci zaměřenou proti rasismu a sociálnímu vyloučení na Palackého náměstí v Praze již počátkem října. Její účastníci se tehdy slovně střetli s demonstranty z Varnsdorfu na Děčínsku, kteří přijeli protestovat proti „diskriminaci naruby“.