Šedesátiletý Smojlak nahradí v Senátu Zuzanu Baudyšovou (za ANO), která koncem ledna rezignovala na mandát ze zdravotních důvodů. Senátorem bude Smojlak do října příštího roku, kdy by vypršelo řádné funkční období Baudyšové.

O křeslo senátora za Prahu 9 se v prvním kole ucházela desítka kandidátů. Jarolím postoupil do druhého kola se ziskem 24,25 procenta hlasů. Pro Smoljaka hlasovalo před týdnem 23,53 procenta voličů. Volební účast v prvním kole byla 18,48 procenta voličů.

Doplňovací volby v Praze 9 celkové složení horní komory příliš neovlivnily. Rozhodly ale o tom, že se nejpočetnější frakcí v Senátu stanou Starostové, jejichž klub měl stejně jako ODS po loňských senátních volbách shodně 18 členů. Smoljakovým vítězstvím se ale dosud vyrovnaný poměr sil vychýlil ve prospěch Starostů.

Šedesátiletý David Smoljak je synem režiséra, herce a scenáristy Ladislava Smoljaka, který zemřel v roce 2010. V předvolební kampani jeho nejstaršího syna podpořil i druhý ze zakladatelů známého Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák.

Volební obvod Praha 9 zahrnuje vedle Prahy 9 bez Hrdlořez, Hloubětína a části Malešic také Prahu 14, Prahu 19, Prahu 20, Prahu 21, Běchovice, Dolní Počernice, Klánovice, Koloděje, Satalice a Vinoř.

Smoljak: Za vítězství jsem nesmírně rád

Nově zvolený senátor David Smoljak (za STAN) je rád, že se díky němu stane klub hnutí Starostové a nezávislí (STAN) nejsilnější v horní komoře parlamentu. S kolegy ze senátorské frakce Starostů se chce sejít, domluvit se s nimi na spolupráci a rozvrhnout své další kroky a cíle. Smoljak to dnes novinářům řekl na sněmu hnutí STAN. Poražený kandidát Jan Jarolím (ODS) ČTK řekl, že zůstane starostou Prahy 9, a poblahopřál Smoljakovi ke zvolení. Kampaň prý oba vedli férově.

Vítězstvím Smoljaka bude senátorský klub STAN největším klubem v Senátu. „STAN je strana, které dlouhodobě držím palce, fandím, hrozně se mi líbí, že vznikla zespodu, že vznikla z regionů, zespodu, z regionální politiky, že to není strana, kterou by si založil bohatý podnikatel a najal si do ní loajální lidi. Je to přesně opačný případ," zdůraznil.

Smoljak médiím řekl, že je za vítězství nesmírně rád. „Na začátku mě všichni zrazovali, abych do toho souboje vůbec šel," poznamenal. Připomněl, že i podle sázkových kanceláří byl v roli outsidera. „Jsem hrozně rád, že ty prognózy, že to je dopředu ztracené, se nepotvrdily a že to dopadlo, jak to dopadlo," podotkl. Jeho první krok v Senátu bude, že zajde do klubu STAN, pozdraví se s jeho členy a promluví s nimi o tom, co by mohli začít dělat.

„Dopadlo to, jak to dopadlo. Přeji mu, aby mu to fungovalo a přinesl něco dobrého celé České republice. Kampaň před druhým kolem byla férová, nikdo se nesnížil k nekalostem a oba jsme vystupovali pozitivně," řekl novinářům Jarolím. Podle něj mělo na výsledek voleb vliv mimo jiné Smoljakovo slavné jméno. „Podle mého názoru to voliči jiných kandidátů z prvního kola naházeli jemu," řekl Jarolím, který první kolo volby vyhrál.

Jarolím zůstane starostou Prahy 9. „Budu nadále věrný Praze 9 až do konce tohoto volebního období," řekl. Škoda je podle něj nízké účasti. Lidé by měli podle něj vnímat Senát jako důležitou pojistku demokracie.

Smoljak oslavil své vítězství na dnešním volebním sněmu STAN, kde mu pogratulovali například scenárista Zdeněk Svěrák nebo někdejší kandidáti na prezidenta a jeho nadcházející kolegové z klubu STAN Jiří Drahoš a Marek Hilšer.

Nový předseda Starostů a nezávislých Vít Rakušan dnes řekl, že do budoucna bude chtít, aby hnutí dokázalo prosadit předsedu Senátu z řad svého klubu. Novinářům později řekl, že se nedomnívá, že by se to mohlo podařit již po dnešním vítězství. Věří ale, že STAN v příštích senátních volbách výrazně uspěje. Před volbami bude chtít voličům předem avizovat, kdo bude jejich kandidát na post předsedy Senátu.

„Nejsou v politice jen vítězství, dovolte mi jménem KDU-ČSL poblahopřát nově zvolenému senátorovi D. Smoljakovi. A našemu společnému kandidátovi, starostovi J. Jarolímovi děkuji za nasazení v kampani. Výsledek v každém případě znamená posílení Senátu jako pojistky ústavnosti," uvedl na twitteru předseda KDU-ČSL Marek Výborný.