„Jedná se o 12 přednášek koncipovaných do dvouhodinových bloků,“ nastínila mluvčí strážníků Irena Seifertová. Posluchači se na nich dozvědí, co mohou udělat proto, aby zlodějům sami svým chováním nenahrávali. Získají informace i o domácím násilí, o chování při krizových situacích, samostatná přednáška je věnovaná také podomním prodejcům.

Senior akademie se pravidelně koná už od roku 2008. Koho témata zaujmou, může se zúčastnit i týdenního pobytu v rekreačním centru městské policie, kde získá další informace o tom, jak se chránit.

Ubrání se každý

Letošní novinkou akademie jsou přednášky pro nedoslýchavé a neslyšící, které budou tlumočeny do znakového jazyka. „První projekt proběhne v Praze 12 pro Pražský spolek pro neslyšící a nedoslýchavé,“ doplnila Seifertová.

Praktické dovednosti pak mohou starší lidé získat v kurzech sebeobrany, Krav maga či boxu upravených tak, aby zohlednily jejich pohybové možnosti. Jeden z nich pořádá ve spolupráci s magistrátem i Krav Maga Academy. Kurz začal 9. března a potrvá do června, přihlásit se lze i v průběhu.

„Systém Krav maga je přizpůsoben tomu, aby jej byli schopni trénovat a také používat obyčejní lidé různých fyzických dispozic, různého věku, mladí i staří, muži i ženy,“ vysvětlili instruktoři.

Box mohou zkusit senioři v Praze 10 v rámci projektu Aktivní desítka. „Při cvičení nedochází k fyzickému kontaktu s ostatními cvičenci, nicméně i tak se zájemci naučí správné technice úderů,“ popsali pořadatelé. Starším lidem je na míru upravena celá řada sportů.

V první i druhé městské části mohou navštěvovat třeba lekce jógy, v desáté nordic walkingu a sebeobrany. Cvičení pořádané městskou částí bývá navíc obvykle zdarma nebo za snížený poplatek. Řada radnic také rozdává vstupenky do bazénů, patří mezi ně třeba Praha 2, 4, 10 a 12. Někde bere rychlejší, jinde se losuje.

close Senioři v Praze. Infografika. info Zdroj: DENÍK/Eva Brendlová zoom_in

KURZY PRO VÁS
Počítačové kurzyUniverzita třetího věku ČVUT, Praha 6 Moudrá Sovička Učebna
Praha 2: Rumunská Učebna
Praha 5: Jeremiášova
Jazykové kurzyElpida (angličtina, němčina, španělština, italština, francouzština), Praha 4
Umělecké kurzyZUŠ Biskupská 12, Praha 1
ZUŠ Ilji Hurníka, Slezská 21, Praha 2
ZUŠ Jana Hanuše, U Dělnického cvičiště 1/1100 B, Praha 6
ZUŠ Šimáčkova 16, Praha 7
ZUŠ Taussigova 1150, Praha 8
ZUŠ Učňovská 1, Praha 9
ZUŠ Adolfa Voborského, Botevova 3114, Praha 4
ZUŠ Jižní Město, Křtinská 673, Praha 4
ZUŠ Štefánikova 19, Praha 5
ZUŠ Charlotty Masarykové, Půlkruhová 99, Praha 6
ZUŠ Bajkalská 11, Praha 10
ZUŠ Hostivař, Trhanovské náměstí 8, Praha 10
SebeobranaKrav Maga Academy, Praha 4
Centrum Tělocvična, Praha 1SportAktivní desítka (box, kondice, nordic walking aj.) Úřad MČ Praha 10
Dvojka pro seniory (jóga, plavání aj.) Úřad MČ Praha 2
JogacentrumNa Maninách Praha 7