Ve 14. století se na jeho místě nacházela část dnes již zaniklého pivovaru Sv. Tomáše, který na Malé Straně provozoval řád augustiniánů. Údajně se jedná o nejstarší pivovar v Praze a ve své době měl monopol na celém levém břehu Vltavy. Na jeho základech a gotických sklepeních vznikla v pozdní renesanci současná nárožní budova. Říkalo se jí U Tří králů, nebo také Altmannovský dům podle Andrese Altmanna, který ho vlastnil asi v polovině 16. století.

Pověst založená na pravdě

Kde se v tom případě vzali tři čápi, které má v domovním znamení od počátku 17. století? Už tehdy byli čápi jakožto vzorní rodiče spojováni s příchodem dětí na svět. Traduje se, že si znamení vybral tehdejší majitel Otto Rulle, když se mu narodily tři dcery — trojčata.

Průpovídka se bude nejspíše zakládat na pravdě, neboť se dochoval záznam, že nejstarší dcera Františka Barbora Rulle dům po smrti otce zdědila a musela vyplatit prostřední Annu Barboru. O třetí sestře se žádné informace bohužel nedochovaly. Pod domovním znamením bylo ještě v minulém století čitelné latinské pořekadlo, které v překladu zní “Marně svět závidí, když Bůh se stará”.

Z parníku do centra

Současný vzhled domu vtiskla klasicistní přestavba z roku 1794. Hospoda tady vznikla 1. září 1939. Otevřel ji pan Zavadil, který do té doby zajišťoval občerstvení na pražských parnících. Zpočátku se jednalo o šenk jako každý jiný — nechyběly v něm masivní dřevěné lavice a stoly, vyřezávaný pult a ledabyle omítnuté stěny. Uprostřed stála falešná studna krytá mříží, kterou se dalo nakouknout do gotického sklepení. Na nálevnu navazovaly Tomášská a Valdštejnská síň, které návštěvníka ohromily malovanými renesančními stropy a stěnami zdobenými erby. Pamětníci s láskou vzpomínali na domácí kuchyni a vynikající moravská vína, která zde byla k dostání.

Pochvala od slavné architektky

Valdštejnskou hospodu si možná budete pamatovat z legendárního filmu Vrchní, prchni. V jedné scéně se tu Dalibor Vrána v podání Josefa Abrháma sešel s Dádou Patrasovou alias Manuelou a při té příležitosti zkásl německého hosta. V nedávné době prošel dům nákladnou rekonstrukcí, na níž se podílelo studio AI Design, jehož spolumajitelkou je slavná architektka Eva Jiřičná. Své žáky přijela z Londýna osobně zkontrolovat a údajně od ní dostali za citlivou rekonstrukci velkou pochvalu.