Vydatná, spíše kašovitá pochutina byla ve středověku nedílnou součástí výživy. Pít ji místo leckdy znečištěné vody bylo bezpečnější a chutnější. V klášterech se pivo vařilo ještě o něco hutnější a silnější než v měšťanských pivovarech, protože mnichům pomáhalo přežít dlouhé a úmorné období půstu. Jedná se o tradici, která se udržela dodnes.

Chmel nesměl opustit zemi

Klášter u kostela sv. Tomáše založil už v roce 1285 král Václav II. a jedná se tak o nejstarší augustiniánský klášter v Česku. Ve vrcholném středověku se několikrát rozšířil. V roce 1358 přikoupil jeho opat od jistého malostranského měšťana prázdnou sousední parcelu, na které nechal postavit pivovar, kde mniši začali vařit vydatné černé pivo.

Vikárka.
Restaurace Vikárka: od piva rovnou mezi husity a alchymisty

Výnosné várečné právo klášteru udělil Karel IV. a augustiniáni tak mohli dodávat pivo celé levobřežní Praze. Chmel se tehdy pěstoval na ostrovech na Vltavě. Byl tak vyhlášený, že Karel IV. zakázal jeho vývoz mimo české země.

Osudná akce K

Vaření piva u sv. Tomáše bylo přerušeno jen jednou, a to v první polovině 15. století. Klášter se tehdy stal terčem Pražanů nakloněných husitství, kteří ho vyrabovali a vypálili. Augustiniáni se sem vrátili až kolem roku 1450, ještě pár let však trvalo, než obnovili i pivovar. Za třicetileté války vyloupili klášter Švédové, tentokrát padla dobyvatelům za oběť knihovna, pivovarské náčiní zůstalo na svém místě. V té době už klášter dodával pivo celé Praze. U sv. Tomáše se vařilo a pilo téměř 600 let, ránu tradici zasadila až akce K, při níž byly v roce 1950 násilně pozavírány kláštery.

Štamgasty nahradili cizinci

Pivnice fungovala dál, ale zlatavý mok se začal dovážet z Braníka. Ještě v prvních letech nového milénia chodili ke sv. Tomáši štamgasti i turisté. Podnik lákal na příznivé ceny i hezké prostředí v centru hlavního města. V roce 2006 ho však nový majitel uzavřel. Jeho plány se staly trnem v oku místním i památkářům – z celkem sedmi budov bývalého kláštera se totiž rozhodl vybudovat luxusní hotel a provést i některé kontroverzní architektonické změny. Z lidové pivnice sv. Tomáše se v té době stal honosný bar The Brewery.