VYBRAT REGION
Zavřít mapu

U přijímaček na druhá kola nesázejte, rozhodnou testy

Nejvýznamnější novinka letošního školního roku – jednotné přijímací zkoušky na střední školy – startuje už za dva měsíce.

11.2.2017
SDÍLEJ:
Zvětšit fotografii

Přijímací zkouška. Ilustrační fotoFoto: Václav Pancer

Budou to ale skutečně plošné zkoušky pro všechny uchazeče o maturitní obory? Podle Jiřího Zíky, ředitele organizace Cermat, která testy z českého jazyka a matematiky pro čtyřleté, osmileté a šestileté obory připravuje, to beze zbytku platí jen pro dva termíny prvního kola přijímacích zkoušek. Ředitelé totiž mohou vypisovat další kola, kde už centrální testy povinné nejsou. Zíka dodává, že jednotný test má v případě škol s převisem poptávky rozlišovací účel, ale důležitější je zvýšená motivace k intenzivnější přípravě na ZŠ.

Rozsáhlý průzkum zpravodajů Deníku ukázal, že školy se nechystají masově přijímat žáky v dalších kolech přijímacího řízení. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) by jim to ani neradila: „Pokud se zjistí, že by úmyslně vypisovaly druhá kola, aby mohly přijmout i děti, které neabsolvovaly testy, resort zakročí."

Čtěte také: Kariéra ve školství. Půlroční volno i titul vynikající učitel

Ředitelka Střední školy oděvní a služeb Vizovice Eva Solnařová ujišťuje, že se k nim dostane jen ten, kdo uspěje u centrálních testů. „Pro první, druhé i další kola přijímacího řízení máme stejná kritéria. Přes ně nejede vlak. Žáci budou přijati podle výsledků," informovala ředitelka.

Na Střední škole strojírenské a elektrotechnické Brno budou i v dalších kolech vycházet z výsledků jednotné zkoušky a také z bodů za předchozí vzdělávání. A na Integrované střední škole v Chebu, jak uvedl ředitel Tomáš Mašek, si dokonce připravili vlastní přijímací zkoušky pro druhé a třetí kolo přijímaček. „Odhadujeme, že druhé kolo budeme muset vyhlásit přibližně ve dvou třetinách všech maturitních oborů," konstatoval Mašek.

Jeho kolega ze Střední odborné školy a SOU řemesel v Kutné Hoře Antonín Hasík zdůraznil, že v žádném případě nebudou otevírat náruč těm, kdo se budou snažit povinné plošné zkoušky obejít. „Zvýhodníme ty žáky, kteří prvním kolem prošli například na gymnáziu či obchodní akademii a nedostali se tam," řekl Hasík. Dodal, že v celorepublikových přijímacích zkouškách vidí velký smysl: „Řada studentů tak může včas zjistit, že na maturitu zkrátka nemá, a může si vybrat vhodnější zaměření." Naopak za krok zpátky, který neušetří ani peníze, ani čas, považuje jednotné přijímací zkoušky ředitelka soukromého Podještědského gymnázia v Liberci Dagmar Cvrčková. „Stát by neměl školám nařizovat, podle jakých měřítek mají přijímat své studenty," míní.

Čtěte také: Plošné přijímačky. Mají vůbec smysl?

AŽ DO NAPLNĚNÍ TŘÍD

SOŠ a SOU Horky nad Jizerou na Mladoboleslavsku se na druhé kolo přijímaček nijak zvlášť nechystá, výsledky prvního kola zohledňovat nebude. „Ředitel školy stanoví vlastní kritéria a spíše než tabulkami se budeme zabývat každým studentem a jeho motivací individuálně," sdělil Miloš Repáň, zástupce ředitele.

Pro SOŠ a SOU Neratovice, která dosud přijímací zkoušky nepořádala, bude dubnové testování prubířským kamenem. „Budeme vyhlašovat nejenom druhé, ale i další kola, a to až do plného obsazení prvních ročníků. S jednotnými přijímacími zkouškami souhlasím, ale pouze u výběrových škol, kde je vyšší poptávka uchazečů," soudí ředitelka Marcela Hrejsová.

Na SŠ zemědělské v Přerově se uchazeči testování nevyhnou. „Zájemci projdou povinnou zkouškou z českého jazyka a matematiky, na jejímž základě se rozhodneme," uvedl ředitel Radovan Rašťák.

Střední školy s maturitními obory, na něž se žáci nehrnou po stovkách, budou mít ztíženou situaci do doby, než se změní pravidla financování regionálního školství. Kateřina Valachová si je vědoma svízelného přechodného období, ale věří, že to školy zvládnou. „Ředitelé deklarují, že i v případě druhého kola chtějí naplnit účel zákona o jednotných přijímacích zkouškách. Ministerstvo a Cermat hledají způsoby, jak zamezit obcházení plošných zkoušek a do budoucna možná připraví speciální úlohy i pro další kola," řekla Deníku ministryně Valachová.

Čtěte také: Rodiny s dětmi dostanou příští rok navíc čtyři miliardy korun

Termíny přijímacích zkoušek.

Autor: Kateřina Perknerová, Redakce

11.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení