„Jednalo by se o zařízení pro gorilí samce, kteří musí být v izolaci kvůli místu v zoologických zahradách. V každé gorilí skupině totiž může být pouze jeden samec," uvedl Ždánský. V některých zahradách proto podle něj samce kastrují, čemuž by mělo záchytné centrum zabránit.

„Do záchytného střediska bychom stahovali samce, kteří jsou v zoo navíc. U nás by pak byli umístěni do samčí skupiny, kde by čekali na uvolnění místa v evropských i soukromých zoologických zahradách," řekl Ždánský.

Projekt je ještě v plenkách

Centrum bude mít kapacitu pro zhruba desetičlennou gorilí skupinu, najednou v něm ale budou pouze čtyři až šest samců. Tito ohrožení primáti mají totiž často rozdílné povahy a panuje mezi nimi rivalita. Výhodou ale bude nepřítomnost samice.

Projekt je zatím v počátcích, čeká se na komunální volby a potřebná místní povolení. Zároveň pak začnou také jednání s evropským koordinátorem chovu goril, sdružením evropských zoologických zahrad EAZA, ministerstvem životního prostředím kvůli povolení dovozů zvířat a dalšími potřebnými organizacemi. „Máme desetičlenný tým, každý člověk bude jednat s jinou institucí," podotkl Ždánský.

Vstup zdarma

Pokud by se podařilo sehnat všechna potřebná povolení, mohlo by centrum začít fungovat zhruba za rok a půl. Ždánského firma již v Chýni u Prahy pořídila pozemek o rozloze 6500 metru čtverečních nejen k výstavbě pavilonu, ale i kvůli přilehlým polím pro pěstování kvalitní zeleniny vhodné pro krmení.

Ždánský počítá s tím, že vnitřní část pavilonu i výběh by byl přístupný veřejnosti, a to zadarmo. „Projekt je nejen důležitý pro zachování této ohrožené fascinující skupiny zvířat, ale také ekonomicky životaschopný," do­dal.