Své jméno ulice nedostala náhodou. V roce 1179 tu zkřížili meče kníže Soběslav II. a jeho syn Bedřich. Dům známý jako U Kalicha vznikl v těchto místech o více než 700 let později, v roce 1891 si ho nechal postavit architekt Josef Černý. Protože byl členem církve českobratrské, dostala budova do znaku právě kalich.
Na hostinské neměla štěstí
Dějiny pohostinství zde sahají až do počátku 20. století, i když trochu jinak, než bychom si mohli myslet. V roce 1907 koupila dům Anastázie Herzogová, luxusní prostitutka, která dlouhá léta působila ve Vídni a měla mít podle dobových klevet pletky i se samotným císařem Františkem Josefem I. U Kalicha si zřídila živnost a stala se bordelmamá na plný úvazek.
Podnik byl tak populární, že mohla zakrátko přikoupit i sousední budovu. Kromě toho začala pronajímat přízemí domu, ve kterém zřídila hostinec. Na nájemníky ale neměla štěstí: první dva hostinské musela vyhodit, protože neplatili nájem, třetí se upil k smrti. I když se nejednalo o nijak vábný podnik, oblíbil si mimo jiné malíř Josef Lada.
Navštívil či nenavštívil?
O Jaroslavu Haškovi byla v našem seriálu řeč již několikrát, patřil totiž ke známým štamgastům nejedné pražské putyky. Kalich hraje významnou roli v jeho Osudech dobrého vojáka Švejka. Předloha fiktivní postavy, truhlář Josef Švejk, v ulici Na Bojišti bydlel a byl tak i častým návštěvníkem podniku. Někteří říkají, že se zde oba muži seznámili a Švejk spisovateli vyprávěl o svých zážitcích z okupace Bosny v řadách rakouské armády. Jiní jsou toho názoru, že Haškovi, který hospodu ve skutečnosti nikdy nenavštívil, o Kalichu, hospodských tazích a historkách z první světové války vyprávěli váleční veteráni. Kde je pravda, dnes vypátráme jen těžko a počátky Švejka jsou tak obestřeny tajemstvím.