Demonstranti zaplnili prostor před Matyášovou branou, která je západním vstupem do Pražského hradu. Řečníci vyzývali politiky, aby řešili vládní krizi. Ministerstvo financí podle nich už dále nemá podléhat hnutí ANO. Pokud by nebyl Babiš odvolán, podpořili podání ústavní žaloby na Zemana.

Účast byla menší než ve středu

Někteří lidé si přinesli transparenty s hesly jako "Zlobiš a Lžeman = konec demokracie" nebo "Ústava není". Akce skončila po hodině. Organizátoři uvedli, že ve středu se podle policejních odhadů mohlo na Václavském náměstí v Praze sejít 20 tisíc až 30 tisíc protestujících.

Operátor T-Mobile uvedl, že podle analýzy jeho dat bylo účastníků na Václavském náměstí o 19 tisíc lidí více než minulou středu, celkem to bylo zhruba 33.500 lidí. Server iRozhlas.cz pak na fotografii napočítal asi 8300 účastníků.

Zeman kritizoval lidi, protestující proti němu v Liberci

Vedle Prahy se ve středu demonstrovalo také v Olomouci, Plzni, Českých Budějovicích, Liberci, Brně a Zlíně. I do těchto měst dorazily stovky protestujících. Demonstrace mají název Proč? Proto! jako reakce na inzerát Babiše v celostátních denících z minulého týdne. Ministr v něm tvrdil, že se ho chtějí vládní partneři zbavit. Inzerát byl uveden titulkem Proč? a Babiš na něm byl vyobrazen s přelepenými ústy.

Prezident dnes řekl, že už zažil víc demonstrací proti sobě a všechny protesty časem vymizely. „Stejně tak se nebude za měsíc nebo dva mluvit ani o těchto demonstracích," uvedl. Zeman kritizoval lidi, kteří proti němu protestovali při návštěvě Libereckého kraje a používali vůči němu ostrá vyjádření.

Sobotka středeční demonstraci ocenil

„Já tyto demonstranty právě kvůli těmto výrazům pokládám za ty, kterým Tomáš Masaryk říkal patologická sedlina české společnosti. Můžeme jim také, chcete-li, říkat kraválisté. Ale na druhé straně mají svaté právo demonstrovat, jenomže ve svobodné společnosti se tyto věci řeší volbami, a nikoli pouličními výkřiky," řekl.

Naopak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ve středu ocenil, kolik lidí se po celé České republice dokázalo postavit za dodržování ústavy a za politickou kulturu a demokracii. Míní, že demonstrace jen potvrzují jeho názor, že Babišův odchod je nezbytný a že je nezbytné, aby prezident jeho návrhu vyhověl.