Nekonečné podzemní stavby nejsou to jediné, co vzniklo při budování tunelového komplexu Blanka. Staveniště na povrchu se postupně proměnila na 14 hektarů zelených ploch, z nichž největší část připadá na dva parky v Praze 6.

Na podzim začne fungovat parkoviště

Zatímco park Maxe van der Stoela u Myslbekovy ulice byl slavnostně otevřen už na podzim roku 2014, realizace u Prašného mostu finišuje teprve nyní. Místo, které je ohraničeno barokními hradbami a ulicí Milady Horákové, v minulosti sloužilo jako areál tenisových kurtů Dukly Praha.

Poslední roky zde pak byla stavební jáma, z níž vzniklo dvoupatrové podzemní parkoviště pro 350 aut, které začne fungovat letos na podzim. Hned vedle se pak nachází i jeden z výjezdů tunelu.

Nová podoba okolí Blanky

Samotná přeměna nadzemního prostoru na park je v současnosti už téměř u konce. Aktuálně jsou už vysázeny stromy, trávníky i keře, cesty jsou vydlážděné a nechybí ani lavičky, koše či veřejné osvětlení.

K dispozici budou lidem i vodní prvky. „Část parku bude zpřístupněna veřejnosti koncem srpna 2016. Součástí zpřístupněné části parku bude i fontána," prozradil mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

FONTÁNA UPROSTŘED. Dominantní součástí parku podél ulice Milady Horákové bude velká čtvercová fontána.Zdroj: Vizualizace: SATRA

Historické hradby se vrátí

Naopak zavřená ještě zůstane část podél hradeb. Bastiony XIII a XIV, které jsou součástí historického opevnění Prahy, právě prochází kompletní rekonstrukcí a budou obnoveny do původní podoby.

Záchranné a restaurátorské práce této památky začaly hned po otevření Blanky loni v září, kdy byly odstraněny náletové dřeviny, jejichž kořeny narušovaly zdivo.

Termín se možná změní

Obnova, kterou provádí firma Gema Art Group, zahrnuje odstranění starých kotev, izolace proti zemní vlhkosti nebo vrty a injektáže. Nutné je ale také rozebrat degradované části a obložit zdi novým kamenem a cihlami. Na závěr by měly být provedeny i vápenné omítky.

„Termín dokončení je stanoven na prosinec 2016, nicméně s ohledem na archeologii lze předpokládat, že se může termín ještě měnit," upřesnil Pražskému deníku Miroslav Houska z Gema Art Group.

Náklady na realizaci parku jsou 15,5 milionu korun, rekonstrukce hradeb pak dokonce vyjde na 40,5 milionu korun.

Panovnice dostane památník 

Budoucími správci parku by měla být Technická správa komunikací a Praha 6. Podle mluvčího šestky Martina Churavého zde radnice do budoucna počítá s instalací už vysoutěžené skulptury rakouské panovnice Marie Terezie.

Nepůjde však o první pomník v okolí. Hned přes ulici v dalším obnoveném pásu zeleně už dnes stojí pamětní deska Václava Morávka z odbojové organizace Tři králové, který zde zahynul v roce 1942 po přestřelce s gestapem.

Realizace zelených ploch

V rámci stavby tunelového komplexu byly ještě realizovány zelené plochy kolem ulice Svatovítská a Špejcharu, na Letenské pláni a podél ulice Pod Lisem, Povltavská a v blízkosti Trojského mostu.

V nejbližší době navíc dojde v návaznosti na stavbu tunelu k výsadbě nových dřevin. Radnice v Troji už vytipovala pozemky pro 327 mladých stromků, ještě víc jich bude letos na podzim nově stát v Praze 7.

Hradby postihlo bourání

Barokní opevnění kolem Prahy bylo vystavěno v letech 1653 až 1730, opevnění bylo posíleno baštami. „Mariánské" hradby vedly od Prašného mostu přes Pohořelec a Petřín k Vltavě, na druhou stranu směrem k Letné. Z pevnostních bran se dosud dochovala pouze Písecká brána na hranicích první a šesté městské části.

O zrušení hradeb bylo rozhodnuto v roce 1860. V roce 1898 byly zbourány hradby na západ od Písecké brány a na jejich místě byla roku 1900 vybudována kadetní škola, která dnes patří pod ministerstvo obrany. Východní část opevnění byla postupně odstraněna po roce 1901. V okolí Prašného mostu se ji však podařilo zachovat.

Čtěte také: Zelení znovu žádají opatření ke zklidnění dopravy kvůli Blance