První rok neměl Radovan se splácením žádné problémy. Ty přišly až další rok, kdy byl kvůli nemoci téměř půl roku hospitalizován. „Styděl jsem se nejen manželce, ale i dětem přiznat, že nejsem schopen splácet. Já, který měl vždycky finance pod kontrolou. Nakonec jsem poprosil děti, jestli by mi nepomohly. Vždyť byt jednou bude stejně jejich.“

Synové neváhali a přispěli. A právě rodina je podle říjnového průzkumu společnosti STEM/MARK prvním místem, kam se zadlužení Pražané obracejí v případě finančních problémů. Na manžela, manželku či dospělé děti by se obrátilo 87 procent dotázaných, tři ze čtyř lidí (71 procent) by pak finanční a citovou podporu hledali u dalších svých příbuzných.

Malé půjčky lákají hlavně mladé

Zajímavostí pak je, že by se lidé neváhali obrátit ani na správu sociálního zabezpečení (73 procent) či na jiné sociální instituce (60 procent).  A jak v současné době vypadá typický zadlužený Pražan? Je velmi podobný Radovanovi.

„Je to muž starší 65 let, dluží průměrnou částku 53 417 korun a nejčastěji se zadlužil kvůli nákupu nových spotřebičů, rekonstrukci bytu, ale také kvůli splacení jiné půjčky," řekla Pražskému deníku Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek a až do soboty pořádá vzdělávací akci Den bez dluhů.

S blížícími se Vánocemi přichází z hlediska zadlužení rizikové období. Nákup vánočních dárků na dluh se totiž řadí k jednomu z důvodů, proč Pražané využívají malých půjček do pěti tisíc korun, které patří mezi nejaktivněji nabízené produkty řady úvěrových společností.

Bez sankcí od smlouvy neodstoupíte

„Ačkoliv se nejedná o příliš vysokou částku, představují právě tyto půjčky pro spotřebitele značné riziko. Hlavním důvodem je neaplikovatelnost zákona o spotřebitelském úvěru, což způsobuje, že dlužníci malých půjček jsou nedostatečně chráněni. V důsledku toho nemají zadlužené osoby mimo jiné možnost odstoupit od smlouvy, aniž by neplatily sankce," vysvětluje Alexandra Kostřicová, která se podílí na Dni bez dluhů.

Jak vyplynulo z výsledků výzkumu společnosti KRUK, malé dluhy do pěti tisíc korun se týkají především mladých Pražanů do 24 let (50 procent), následně lidí ve věku 25 až 34 let (37 procent) a lidí starších 65 let (31 procent).

Z pohledu malých dluhů jsou pak malými dluhy ohroženy spíše ženy (34 procent) než muži (31 procent).

Den bez dluhů ve zkratceDen bez dluhů připomíná lidem jejich finanční závazky a motivuje je, aby kontaktovali věřitele a dohodli se s nimi na způsobu splácení svých dluhů. V České republice se koná vzdělávací akce již potřetí. Samotný Den bez dluhů připadá na 15. listopad.

Už od 12. listopadu jsou ale všem zájemcům zdarma na Masarykově nádraží k dispozici odborníci z Poradny při finanční tísni a společnosti KRUK, kteří poradí, jak efektivně vyřešit nesnáze s obtížnou finanční situací a dluhy, ale také například jak nejlépe sestavit, vést a spravovat domácí rozpočet. Mobilní stánek bude na nádraží fungovat od středy do pátku od 14 do 18 hodin a v sobotu od 8 do 18 hodin.

Den bez dluhů. Vyhrajte s Deníkem hodnotné dárky!

Ilustrační fotoVětšina Čechů nemá úvěr na vysokou částku, zato je tíží malé dluhy vzniklé kvůli nedoplatkům vůči telefonním operátorům, bankám, finančním institucím a pojišťovnám, ale také vůči podnikům městské hromadné dopravy, dodavatelům televizního signálu či internetu.

Jak vyplynulo z výsledků výzkumu společnosti KRUK, která se zabývá správou pohledávek, malé dluhy do pěti tisíc korun se týkají především žen (34 procent) a mladých lidí ve věku do 24 let (50 procent).

Mnoho z nich svou situaci podceňuje a kvůli malým dluhům se dostanou do velkých finančních problémů. „Češi velmi často malé dluhy ignorují, považují je za nepodstatné a necítí se jimi ohroženi. Tento dojem je ale mylný, protože i zanedbatelně malý závazek může výrazně vzrůst mj. o úroky a pokuty. Navíc právě malé dluhy se nejčastěji kumulují," řekla Veronika Kuřinová ze společnosti KRUK Česká a Slovenská republika.

Nejčastěji se pak lidé zadlužují kvůli novým spotřebičům a rekonstrukci obydlí. Nadpoloviční většina dotázaných dluží finanční částku vyšší než 10 tisíc korun, u čtvrtiny respondentů přesahuje dlužná částka 50 tisíc korun.

Více informací naleznete na webových stránkách: www.nasedluhy.cz.

Soutěžní otázka

Co je nejdůležitější pro to, aby se člověk do dluhů vůbec nedostal?

a) uzavřít si pojištění pro případ zadlužení
b) sledovat nabídky bankovních i nebankovních institucí
c) mít přehled o svých příjmech a výdajích a dbát na to, aby výše výdajů nepřekročila výši příjmů

Své odpovědi zasílejte do pátečních 18 hodin na e-mail veronika.cezova@denik.cz. Deset nejrychlejších čtenářů, kteří odpoví správně, se může těšit na hodnotné dárky.