Mezi hlavními řečníky se představí mj. Aleš Stuchlík z Fyziologického ústavu Akademie věd (AV ČR), který vysvětlí, jak se živočichové včetně člověka orientují v prostoru a kdy tato schopnost selhává.

Praktické tipy pro trénink mozku 

Zakladatel festivalu Josef Syka se bude věnovat řečovým centrům v mozku a procesům, které se v mozku odehrávají, když člověk mluví nebo naslouchá řeči. Josef Vymazal z Nemocnice Na Homolce vysvětlí, co se dá zjistit z magnetické rezonance, další lékaři popíší současné metody neurochirurgie.
Praktické tipy pro trénink mozku přinesou odborníci, kteří se této oblasti dlouhodobě věnují, například Jakub Pok, který se paměťovými technikami zabývá již 20 let. Zájemcům vysvětlí návody, jak si zapamatovat až 100 slovíček za hodinu.

Spoluzakladatel Mensy 

Že to je možné, ukazuje sám na sobě. "Je schopen si zapamatovat 52 kanastových karet v přesném pořadí za méně než dvě minuty nebo 25 telefonních čísel do pěti minut," uvedli pořadatelé.
Matematik a spoluzakladatel Mensy Jaroslav Flejberk zase ukáže, k čemu jsou dobré deskové hry a hlavolamy ve výuce. Sám má sbírku více než 7000 hlavolamů a 50 z nich přinese na svůj středeční workshop. Jiný pohled na trénování kognitivních schopností, paměti, tvořivosti i myšlení nabídne studentská organizace SPOLU, která se zaměřuje na volnočasové aktivity pro lidi s duševním onemocněním.

Doprovodný program 

Hlavní program Týdne mozku doplňují výstavy a promítání filmů. Zájemci najdou rozpis akcí na webových stránkách festivalu. Doprovodný program pokračuje o víkendu 17. a 18. března. Festival pořádá Středisko společných činností Akademie věd ČR, Ústav experimentální medicíny a Česká společnost pro neurovědy.