„Vážení cestující, z preventivních důvodů (podstatné snížení nutnosti dotýkat se tlačítek na dveřích) je s okamžitou platností zavedeno následující opatření: na všech linkách pražského metra a tramvají budou vozidla dočasně otevírat všechny dveře ve všech zastávkách. V síti kolejové dopravy je na rozdíl od dopravy autobusové možné toto opatření aplikovat bez zásadního dopadu do jízdních řádů (prodloužení jízdních dob). U ostatních druhů dopravy v rámci PID se proto nic nemění,“ uvedl oficiální facebookový účet Pražské integrované dopravy (PID) v pondělí večer.

Městská firma Ropid, která organizuje MHD v Praze a okolí, se stala poslem magistrátního rozhodnutí, které však vyvolalo (hlavně na sociálních sítích) vášnivou diskuzi. Mnoho lidí v komentářích nad touto prevencí proti rozšíření nemoci s označením COVID-19, která děsí celý svět, kroutí hlavou.

Karanténa na ČZU
Česká zemědělská univerzita (ČZU), kde se pár dní pohyboval profesor nakažený koronavirem, se z preventivních důvodů rozhodla prodloužit zrušení výuky až do konce týdne. „Jde nám momentálně zejména o uklidnění situace a zamezení šíření zbytečné paniky,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička.

„Tyče vymontujete taky? Víte, kolik se toho denně dotýká lidí?“ zní jeden z twitterových příspěvků. Ve facebookové diskuzi se vyjádřil i novinář Jan Tuna, který ironicky napsal: „A madel se přidržujte bezkontaktně, prosím.“ Také ostatní narážejí na to, že nový typ koronaviru (SARS-CoV-2) se zřejmě bude šířit bez ohledu na otevírání dveří vozů metra a tramvaje.

Cestující se přece při jízdě přidržují a bez rukavic si nemohou být jistí, že jsou chráněni.

Další lidé se zase tázají, proč mají autobusy zvláštní „imunitu“, někteří zase v žertu tvrdí, že mají strach při prodeji jízdenek, kdy se musí mačkat displej uvnitř vozů MHD. „U autobusů by stejný krok bohužel vedl k nutnosti prodloužit intervaly, protože bez využití zastávek na znamení, by nebylo možné dodržet stávající jízdní řády,“ vysvětlila diskutujícím Pražanům firma Ropid.

Pro vtipálky pak tiskové oddělení magistrátní firmy uvedlo: „Nejde o to vyloučit jakoukoli možnost (šíření nákazy koronaviru), ale prostě maličko snížit počet potřebných stisknutí tlačítek.“ Během středy redaktor Pražského deníku zaznamenal minimálně jednoho cestujícího, který v autobuse používal na držení plastovou rukavici a kolem úst měl roušku.

Online reportáž

Přestože se najde i dost lidí, kteří jsou vedení metropole za zavedení tohoto opatření vděční, u řidičů se dočasná novinka nesetkala s pochopením. Skepticky se k nařízení magistrátu staví také populární řidič tramvaje Josef Chodounský. Jedním z důvodů je to, že lidé dál tlačítka na otevírání dveří používají. Pod jeho twitterovými sděleními reagují další „tramvajáci“.

Praha 6: Dezinfikujte autobusy na letiště

„Do neděle mám dovolenou. Pevně doufám, že se do té doby tenhle donebevolající nesmysl zruší…,“ napsal jeden z nich. „Za měsíc se to zruší, a lidé budou stát, a zírat na zavřené dveře,“ předvídá další twitterový uživatel.

Strach z koronaviru se každým dnem zesiluje. V pondělí také zasedala bezpečnostní rada městské části Praha 6, která se usnesla mimo jiné na tom, že radnice požádá dopravní podnik o zvýšenou desinfekci autobusových linek 119 a 191. Tyto spoje totiž vozí na cestující na Letiště Václava Havla Praha.

Preventivní testy jsou zbytečné, říká primářka z Bulovky

Thomayerova nemocnice v Krči zase až do 17. března 2020 omezila kvůli koronaviru návštěvy. „Případné návštěvy, které jsou v některých případech vhodné či nutné, může individuálně rozhodnout vedoucí lékař oddělení. Návštěvník musí být zcela zdravý a nesmí v předchozích 14 dnech navštívit rizikové oblasti s vysokým či středním rizikem výskytu koronaviru (především se jedná o země: Čína, Itálie, Hongkong, Singapur, Írán, Japonsko, Jižní Korea),“ informoval média mluvčí nemocnice Petr Sulek.

Nemocnice Na Bulovce, kde pobývají čtyři pacienti nakažení koronavirem (žena, která zůstala v Ústí nad Labem, na Bulovku zřejmě bude převezena), v úterý uspořádala tiskovou konferenci. Hana Roháčová, přimářka tamní Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí, však sdělila novinářům, že nemocní nepodléhají žádnému speciálnímu režimu, byť jsou samozřejmě izolováni.

Roháčová se však pozastavila nad tím, že se obyvatelé (pravděpodobně nejen) hlavního města nechávají preventivně testovat. „Pokud člověk nemá žádné příznaky ani se nevrátil z rizikové oblasti, je to naprosto zbytečné,“ uvedla primářka. „V současné době se setkáváme s mnohonásobným nárůstem zájmu ze strany občanů. Denně volají stovky lidí a některý den fyzicky přijdou i desítky, že chtějí pro jistotu testovat. Nic takového není třeba,“ dodala lékařka.

Koronavirus v Česku