Stavbu přístřešků u bezpečnostních kontrol slíbili zástupci Hradu brzy po jejich zavedení na začátku srpna. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček tehdy řekl, že by měly kontrolované návštěvníky chránit třeba před deštěm.

Stříška je široká asi dva metry a široká čtyři metry. Zakrývá jeden z bezpečnostních rámů. Návštěvníky tak kryje v okamžiku osobní prohlídky nebo prohlídky zavazadel.

Hrad odmítá kritiku kvůli kontrolám 

Ovčáček ve středu nevyloučil, že budou na Hradě umístěny další podobné stavby. „Budeme postupovat podle aktuální situace. Vstup na Hradčanském náměstí je nejfrekventova­nější," sdělil. Podoba stříšky by se již výrazně měnit neměla. „Zásadnější úpravy neplánujeme," uvedl mluvčí.

Kvůli bezpečnostním kontrolám čelili představitelé Hradu po jejich zavedení kritice. Podle některých kritiků jsou zbytečné a návštěvníky pouze zdržují. Před vstupy se totiž především zpočátku v letní turistické sezoně tvořily dlouhé fronty. Hrad s kritikou nesouhlasí a opatření hájí potřebou zajistit bezpečí turistů. V areálu chce postupně instalovat další technická zařízení, která bezpečnost zvýší. Zlepšit by se měl kamerový systém nebo by měly být ve vstupu do svatovítské katedrály umístěny bezpečnostní rámy.

Čtěte také: Pražský hrad si připomene Havla, Zeman zůstane ve Zlínském kraji