Vyplývá to z aktuálního průzkumu Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Stejně jako loni razantně ubývá především turistů ze západní Evropy, na kterých byl cestovní ruch dodnes postaven.

Méně je hlavně Západoevropanů

„Většina Západoevropanů, kteří rádi cestují, již Prahu navštívila a druhá návštěva české metropole pro ně není lákavá. Město je drahé téměř tak jako ostatní metropole, ale nenabízí zdaleka tolik služeb jako například Vídeň,“ říká mluvčí Asociace Tomio Okamura. Hlavním problémem jsou podle něj známé nešvary Prahy. „Kromě památek je totiž naše česká země známa i okrádajícími taxikáři, číšníky a kapsáři,“ říká Okamura.

Právě provozovatelé restaurací na ztrátě klientů tratí nejvíc. Ztráty v tržbách potvrzuje například firma KVP Gastro, která provozuje restaurace a kavárnu na Staroměstském náměstí. Podle Okamury v průzkumu ztráty oproti loňsku uvedli i letištní taxikáři firmy AAA radiotaxi. Jejich šéf ale s takovými čísly nesouhlasí. „Počty objednávek na dispečinku neklesají a to, že si stěžují řidiči na letišti, je spíše tím, že se jejich počet oproti loňskému roku zvýšil,“ říká vlastník firmy Jiří Kvasnička.

Úbytek turistů ze západoevropských zemí dosáhl varovných hodnot již loni. Britských návštěvníků ubylo o 14 procent, Francouzů o 7 procent. Praha se naopak stává stále oblíbenější destinací pro turisty z Číny. Jejich počet meziročně stoupl o 67 procent.