Podotknul, že Hrad se mění v policejní sídlo, přitom podle jeho názoru nelze z prvního, druhého ani třetího nádvoří prezidenta ohrozit. Uzavření Hradu je podle něj jednou ze ztracených svobod nabytých po roce 1989. „Pamatuji, jakou radost byla pro Václava Havla otevřít Pražský hrad," uvedl při představování kandidátů TOP 09 do senátních a krajských voleb.

Bezpečnostní kontroly při vstupu na Pražský hrad se objevily na začátku srpna. Příchozím vojáci a policisté kontrolují například batohy. Pražský hrad označuje kontroly za namátkové a zaměřené především na to, aby do areálu Hradu nemohly být proneseny například větší zbraně. Podle zástupců Pražského hradu kvůli bezpečnosti turistů.

Experti kritizují kontroly na Hradě 

Zejména v prvních dnech se u některých vstupů tvořily dlouhé fronty, situace se postupně uklidnila. Koncem minulého týdne museli turisté čekat delší dobu především dopoledne.

Podle Ovčáčka byla maximální čekací doba 27 minut. Kontroly kritizovali třeba zástupci turistického ruchu nebo někteří bezpečnostní experti. Poukazovali třeba na jejich údajnou zbytečnost či nedostatečnost, když se novinářům do areálu podařilo pronést malé zbraně.

Střížky proti nepřízni počasí

Ovčáček již minulý týden řekl, že časem budou u vstupů postaveny stříšky proti nepřízni počasí a výhledově i bezpečnostní rámy. Dva byly u bočního vchodu z Hradčanského náměstí umístěny již od úterý. Tímto vchodem turisté vstupují na první hradní nádvoří, hlavní brána Gigantů je totiž otevřena jen jako východ.

„Je to zkušební provoz a naším cílem je upravit ten tok, aby nedocházelo ke zbytečným prodlevám," řekl Ovčáček k bezpečnostním rámům.. „Samozřejmě, přiznávám, v prvopočátku, když je zaveden nový technický prostředek typu rámu, tak může docházet k většímu zdržení," dodal s tím, že dobu prodloužení front odhaduje na několik dnů či týden.

Rámy budou možná i na dalších místech

Opatření se mají podle Ovčáčka postupně zpřesňovat a upravovat. Zda budou rámy zavedeny i třeba u vstupu z Prašné mostu, nechtěl z bezpečnostních důvodů komentovat.

V blízké době budou čekat turisty také kontroly v bezpečnostních rámech při vstupu do svatovítské katedrály. Opatření, které Hrad chystá již několik měsíců, umožní podle Ovčáčka plynulejší průchod.

Ovčáček odmítl, že by kontroly souvisely s bezpečnostní Zemana, jde podle něj o bezpečí turistů. Podotkl, že opatření byla zavedena, když byl prezident týden v Lánech.

Čtěte také: Kontrolami na Pražském hradě každý den projdou tisíce turistů