Osmnáct měsíců. Tak dlouho bude pod lešením scho-vaný jeden z nej-známějších pražských turistických cílů orloj. Čeká ho totiž generální oprava, jaká doposud neměla obdoby. Původní představa architekta byla ale dokonce ještě o půl roku delší. „Chceme, aby práce byly hotové do stého výročí založení České republiky," vysvětlila ředitelka odboru služeb magistrátu Iveta Pekárková.

Po dobu oprav chce město orloj nahradit videomappingem 

Orloj patří mezi nejnavštěvovanější památky v Praze, práce na věži Staroměstské radnice proto zasáhnou i do zajetého programu většiny cestovních kanceláří.

Opravy budou postupovat tak, aby vždy dvě místa ze tří byla veřejnosti přístupná a plně funkční. „Pokud tedy nebude například přístupná kaple, bude otevřený orloj i ochoz," řekla Pekárková. Po dobu oprav chce město orloj nahradit alespoň videomappingem na lešení nebo jiným podobným způsobem.

Součástí rekonstrukce bude nové nasvícení věže 

Kvůli cestovnímu ruchu magistrát také intenzivně komunikuje s Prague City Tourism. „Sešli jsme se s paní ředitelkou, protože třeba ochoz by měl být mimo provoz asi půl roku. Padla tam tedy otázka, jak budou dopředu dané náhradní varianty nabízející výhled na město z podobné výšky," uvedla Pekárková.

Součástí rekonstrukce bude také nové nasvícení celé věže. Původní osvětlení totiž bylo zajišťováno částečně z objektů, které jsou v jejím bezprostředním okolí. „Jak ale docházelo ke změnám majitelů těchto budov, někteří nasvícení neponechali," uvedla.

Kdo opravu provede? Praha to tají

Přestože vítěze výběrového řízení zatím magistrát tají, je na sto procent jasné, že na opravách se bude podílet přední český hodinář a orlojník Petr Skála. „Jsme si vědomi, že orloji a jeho rekonstrukci se může věnovat jen jediný člověk v republice, a to právě pan Skála," řekla Pekárková s tím, že jeho jméno uvedla ve svém návrhu většina uchazečů výběrového řízení.

Původně bylo zahájení rekonstrukce naplánované už na 15. prosince. Vítěz výběrového řízení ale byl nakonec schválen až těsně před Vánoci. Mezi kritéria patřila jednak cena, ale i kvalifikační předpoklady. Všichni totiž mají v živé paměti značně kritizovanou opravu Karlova mostu, která se uskutečnila před deseti lety.

U věže nelze nic ponechat náhodě 

Mnoho lidí městu tehdy vyčítalo, že si stavba takového rázu zasloužila kvalitnější ruční práci. „To je pro nás lehce odstrašující případ, který nás utvrzuje v tom, že u věže nelze ponechat nic náhodě," okomentovala Pekárková. Mezi kvalifikačními požadavky se tak objevila malba, sochařství, speciální práce s kovy i restaurátorská činnost.

To, že se u opravy Staroměstské věže bude dbát o historickou stránku věci, si magistrát pojistil dopředu uzavřenou smlouvou na autorský dozor. „Architekt bude i na základě naší dohody lidově řečeno dupat nad tím, aby se vše dělo, jak má," upozornila ředitelka.

Čtěte také: Ve sněmovním Šternberském paláci vznikne nové atrium