Celkem do terénu vyjelo 68 záchranářů specializovaných na vyhledávání zavalených a zasypaných lidí. Přidali se k nim i kynologové pražské městské policie. Mise je zatím stanovana na 10 dní. Podle informací z Turecka jsou hasiči a kynologové první zahraniční profesionální USAR tým na místě určení.
Katastrofa v Turecku si podle aktuálních informací vyžádala už více než 3 300 mrtvých a přes 20 tisíc zraněných. Sýrie informuje o více jak 1 400 obětech. Čísla ovšem stále rostou.
"Máme připravený USAR tým pro zemětřesením zasažené Turecko. Reagujeme tímto na poptávku, kterou jsme ráno obdrželi stran Turecka, a ihned začali předpřipravovat celý 68členný tým pro cestu. V tuto chvíli čekáme na akceptaci naši nabídky těžkého USAR týmu ze strany Turecka," sdělili dopoledne hasiči. Hasiči a ministerstvo zahraničí následně informovali, že Turecko nabídku přijalo.
Kolem 16. hodiny dorazil USAR tým na letiště a spolu se zaměstnanci letiště začali s nákládkou materiálu.
V 19:35 hodin informoval mluvčí pražských hasičů Martin Kavka, že právě odlétají.
Pomáhat bude i organizace Člověk v tísni, která na twitteru vyhlásila SOS sbírku na pomoc lidem postiženým zemětřesením jak v Turecku, tak v severní Sýrii. Číslo sbírkového účtu je 51945194/0300. Organizace zároveň na sbírku uvolnila milion korun.
„Do zemětřesením zasaženého Turecka vyjíždí na pomoc společně s dalšími záchranáři USAR týmu také naši kolegové - psovod Michal se psem Framem a psovod Pavel s fenkou Yetti," sdělila na svých facebookových stránkách Městská policie Praha.
Psovodi městské policie Praha.
USAR tým se specializuje na vyhledávání a záchranu v sutinách obydlených oblastí. V zahraničí takto Češi pomáhali například v libanonském Bejrútu v roce 2020 po výbuchu v přístavu, který připravil o život dvě stovky lidí a zranil dalších 6000. V českém týmu tehdy byli kromě hasičů i kynologové se psy, statik či lékař. Tým pomáhal i na jižní Moravě po ničivém tornádu v roce 2021.

V Turecku a Sýrii nyní záchranné týmy bojují s deštěm a sněhem při hledání přeživších v troskách. Prioritou je právě vyproštění lidí zasypaných sutinami, v obou zemích jsou poničeny desítky budov. S nabídkami pomoci přicházejí různé státy. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi oběťmi a zraněnými byli Češi. V části Turecka postižené zemětřesením se podle úřadu sice nachází skupina Čechů, všichni jsou ale v pořádku.
Podrobnosti o nasazení se záchranáři dozví po příletu od tureckých záchranářů. Mandát mise je zatím stanoven na deset dní. Novinářům to před odletem části týmu z Prahy řekl náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru ČR Petr Ošlejšek. "Jsme v kontaktu s velvyslanectvím České republiky v Turecku i s tureckými záchranáři," uvedl Ošlejšek. Zástupce tureckých záchranářů pak českým hasičům upřesní, kde a jak budou nasazeni. Celý tým, složený z hasičů z Prahy a Moravskoslezského kraje, povede Jiří Němčík. Čeští hasiči s sebou vezou materiál o objemu asi 100 krychlových metrů a váze 26 tun.
"Jsme soběstační po dobu pěti až sedmi dní. Máme vyhřívané nafukovací stany, máme svoje jídlo i vodu, abychom co nejméně zatížili už tak poškozenou infrastrukturu," řekl novinářům na pražském letišti zástupce vedoucího týmu Petr Vodička.
Jednotlivé týmy se podle něj budou střídat po šesti, maximálně osmi hodinách tak, aby byla zajištěna 24hodinová služba.