Od pondělí 30. června je cestování po Praze obtížnější. Začíná dvouměsíční výluka vinohradského tunelu a v delších intervalech jezdí MHD. Navíc počínaje úterkem musí řidiči počítat se zhoršeným průjezdem některými silničními tepnami města.

Železniční tunel u hlavního nádraží je sice v dobrém technickém stavu, ale v červenci a v srpnu v něm dojde k odvodnění obou traťových kolejí, modernizaci železničního svršku a také proběhne výstavba nového trakčního vedení.

Všechny vlaky jedoucí ve směru od Berouna tak musí v létě končit už na Smíchovském nádraží. „Cestující mohou jako náhradní dopravu mezi oběma nádražími použít metro a také tramvaje,“ uvedl Filip Drápal ze společnosti Ropid, která dopravu v Praze organizuje. Deníku se podařilo zjistit, že v tomto úseku lze použít vlakové jízdenky.

Omezení MHD hlavně ve špičkách

Komu se nechce cestovat pod zemí, může při výluce jezdit mezi nádražími tramvají. Pražský dopravní podnik (DP) zavedl posilovou linku číslo 34 v trase Hlubočepy – Smíchovské nádraží – Anděl – Karlovo náměstí – Václavské náměstí – Masarykovo nádraží – Těšnov – Vltavská – Strossmayerovo náměstí – Výstaviště.

„Tato linka je v provozu ve špičkách pracovních dnů, ale také v sobotu dopoledne a v neděli odpoledne,“ sdělil Deníku Ondřej Pečený z DP. Čtyřiatřicítka pojede v intervalech jako stejná souběžná linka 14, tedy každých 10 minut v pracovní den a po čtvrt hodinách o víkendu.

Kvůli pokračující opravě hlavního nádraží začíná v pondělí výluka mezi tímto a vysočanským nádražím. Vlaky ve směru od Všetat jsou až do konce srpna zkráceny do Vysočan a rychlíky od Hradce Králové odkloněny na Masarykovo nádraží.

Po dobu výluky mohou cestující Českých drah, kteří mají klasickou papírovou jízdenku, pokračovat v cestě metrem po trase B v úseku Smíchovské nádraží – Vysočanská a po trase C v úseku Florenc – Hlavní nádraží.

Cestujícím na železnici v Praze se vyplatí sledovat bedlivěji jízdní řády nejen kvůli popsaným opravám. V souvislosti s pokračující výstavbou Nového spojení a rekonstrukcí trati Libeň – Běchovice budou totiž na některých tratích platit zvláštní výlukové jízdní řády.

Silničáři rozkopou cesty

Dvě nepřehlédnutelné změny jsou od pondělního rána vidět v pražské MHD. Díky školním prázdninám a dovoleným jezdí spoje prázdnější, ale na zastávky přijíždí v delších intervalech.

Na všech tramvajových linkách došlo k prodloužení intervalů ve špičkách pracovních dnů. Na většině linek z 8 na 10 minut, u linky 9 ze 4 na 5 minut. „V metru dochází k úpravám grafikonu. Na všech linkách bude mírně omezen provoz ve špičkách pracovních dnů a dopoledne také na lince C. S prodlouženými intervaly, přibližně o deset až patnáct procent, musí cestující počítat i u autobusů.

Už od útery 1. července si musí dát pozor řidiči na rozkopanou Anglickou ulici v úseku náměstí Míru a Bělehradská, Sokolskou v úseku I.P.Pavlova – Tyršova a K Barrandovu v úseku Geologická – Pod Habrovou. Silničáři v těchto místech omezí provoz uzavřením některých pruhů.

Nejdůležitější omezení na silnicích

Anglická v úseku nám. Míru – Bělehradská 1.7. – 27. 8.

K Barrandovu v úseku Geologická – Pod Habrovou 1.7. – 17. 8.

Sokolská v úseku I. P. Pavlova – Tyršova 1. 7. – 29. 8.

Karlovarská v úseku Slanská – Krnovská srpen (datum není stanoveno)

Milady Horákové v úseku Svatovítská – Letenské náměstí 28. 6. – 03/2009

Patočkova v úseku Strahovský tunel – Myslbekova 28. 6. – 03/2009

Kolbenova v úseku Zálužská – Slévačská 07 – 08/2008

Zdroj: Magistrát hl. města Prahy