Ta totiž získala víc než 19 milionů z tzv. Norských fondů. Tyto prostředky jsou určeny na zakoupení špičkového přístrojového vybavení, které bude sloužit k rychlé diagnostice jak tuberkulózy plicní, tak i urogenitální.

Pomohou stanovit diagnózu TBC hlavně v těch případech, kdy je onemocnění obtížně zjistitelné, nebo ještě není pokročilé a tím pro své okolí i zvýšeně nakažlivé.

„Naším cílem bylo zlepšit vybavení naší pneumologické klinicky, protože jsme jediné pracoviště v České republice, kde se léčí multirezistentní tuberkulóza a dlouhodobě se zde specializujeme na její léčbu, uvedla Deníku tisková mluvčí Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze Martina Štanclová.

Podle jejích slov je sice výskyt tuberkulózy v České republice dlouhodobě stabilizovaný, starosti však zdravotníkům dělají především cizinci, kteří tvoří až 15 procent z celkového počtu nemocných. „Jedná se především o imigranty ze zemí bývalého Sovětského Svazu, Vietnamu, Číny a Mongolska. „Problém máme především s nelegálními imigranty, například z Kazachstánu, nebo Ukrajiny, kteří často vědí, že jsou nemocní tuberkulózou a nechají se u nás léčit. My je ze zákona hospitalizovat musíme, ale léčbu v řádech statisíců nám už nikdo nezaplatí,“ popisuje situaci mluvčí.

Podle ní by zdravotníci uvítali, kdyby byl při vstupu na území České republiky prováděn například rentgen plic, nebo byly důsledně kontrolovány alespoň očkovací průkazy.

S jejím názorem souhlasí i hygienička hlavního města Prahy Zdeňka Jágrová. Ta však poukazuje na skutečnost, že celá věc je v kompetenci především ministerstva zdravotnictví.

Počty případů nakažených tuberkulózou v metropoli od roku 2000

2000 : 228
2001: 177
2002: 198
2003: 201
2004: 161
2005: 134
2006: 181
2007: 156

Zdroj: Hygienická stanice hlavního města Prahy