Soutěžící budou navrhovat podobu a funkci všech prostranství mezi budovami, řešení nových vstupů do areálu z nábřeží a Argentinské i Jateční ulice, umístění nové zeleně nebo využití dešťové vody.

„Předmětem zakázky budou i jednotlivá korsa a náměstí nebo prostory mezi halami a mobiliář. Požadujeme, aby řešení respektovalo historickou podobu tržnice, ale zároveň reflektovalo nejmodernější přístupy ke krajinářské architektuře, včetně ohledu na potřeby spojené se změnou klimatu,“ komentoval soutěž náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

Podle něj bude proměna prostor v holešovické tržnici zásadní etapou rekultivace dekády zanedbávaného areálu.

Za stovky milionů korun

„Během pandemie jsme si vyzkoušeli, jak je veřejný prostor pro nás všechny důležitý a cenný. Díky této soutěži se úžasný prostor Pražské tržnice otevírá nové reflexi a novým vizím. Soutěž, věřím, zajistí této rozlehlé části města tu nejvyšší možnou prostorovou, sociální a ekologickou kvalitu, a to pro současné i budoucí generace,“ řekla Gabu Haindl, předsedkyně mezinárodní poroty.

Realizaci vítězných návrhů plánuje Praha postupně v průběhu příštích let v koordinaci s plánovanými rekonstrukcemi budov a inženýrských sítí. Předpokládaná hodnota rekonstrukce se odhaduje v řádu vyšších stovek milionů korun.