Učni ani truhlář Bernauer ještě před začátkem soutěže neměli tušení, jaký úkol je čeká. Věděli pouze, že budou ten den dělat skříňku, štokrle nebo stoličku. V osm hodin ráno přišlo na řadu losování. Vyhrála stolička. Rázem si všichni oddechli.

„Mohlo to být daleko horší, stolička je z vybraných variant ta nejlehčí," pochvaloval si truhlář Bernauer. Neradoval se ale dlouho. Po šesti hodinách měla odborná porota o vítězi jasno. Nejlepší stoličku z pěti přítomných účastníků vyrobil Ondřej Hušek, žák třetího ročníku oboru truhlář z učiliště na Jarově! „Ondrova stolička byla zkrátka lepší," pochválil obdivně učně truhlář Bernauer. O svou práci truhláře v Národním divadle se však bát nemusí. „Rekvizity bych dělat nechtěl, mým snem je vyrábět nábytek na zakázku," popsal svou budoucnost učeň Ondřej. Našlápnuto má zatím skvěle.

ROZHOVOR s učněm třetího ročníku Střední odborné školy stavební a zahradnické

Ondřej Hušek řekl Pražskému deníku: Chtěl jsem být nejlepší. A povedlo se!

Do truhlářské dílny přiběhl na poslední chvíli. Ostatní učni i truhlář Zdeněk Bernauer už byli v truhlářských pláštích, u stolků se svým nářadím, připraveni utkat se o titul Sollers. „Začátek byl těžký, konec o to lepší," komentoval po vyhlášení výsledků učeň Ondřej Hušek.

Málem jste nestihl začátek soutěže. Kde jste se zdržel?

Jeli jsme s mistrem z naší školy autem, v Michli bylo rozkopané náměstí, tak jsme trošku bloudili. Auto jsme pak museli zaparkovat jinde, než jsme plánovali. A ještě kus dojít pěšky.

Ovlivnilo vás to ze začátku? Byl jste kvůli zpoždění nervózní?

Samozřejmě to bylo nepříjemné. Nervozitou ale trpím vždycky, naštěstí pouze na začátku. Jak v manuální práci, tak při psaní testů. Jakmile se ale do daného úkolu ponořím, plně se koncentruji.

Jel jste sem dnes s myšlenkou, že chcete vyhrát?

Ano, měl jsem ty ambice. Ve školním kole jsem byl také nejlepší, díky tomu jsem postoupil až sem. A vyšlo to.

Za půl roku vás čekají závěrečné zkoušky. Pomůže titul Sollers k lepšímu uplatnění na trhu práce?

Až budu hledat práci, určitě mi to pomůže. Navíc to není má první soutěž, takže budoucí zaměstnavatel uvidí, že mám o obor soustavný zájem.

Plánujete, že půjdete hned po škole pracovat?

To ještě ne. Chci si udělat dvouletou nástavbu, abych měl maturitu. Pak se na dva tři roky uchytit v nějaké dílně a potom si zřídit živnost a podnikat sám na sebe. Nejvíc mě baví vyrábět nábytek, což už nyní částečně dělám.

Pracujete v rodinné firmě?

Táta má dílnu, ve které trávím hodně času.

Po základní škole jste tedy asi neměl dilema, kam jít…

To, že chci být truhlářem, jsem věděl už od čtvrté třídy, kdy jsem se začal motat v tátově dílně. Práce se dřevem je to, co mě naplňuje. Každý člověk by se měl snažit hledat práci, která ho nejen uživí, ale hlavně bude bavit.

Soutěž Sollertia

- Dovednostní soutěž, která se koná v rámci projektu Řemeslo žije!

- Jedním z cílů této soutěže je podpora a zvýšení prestiže řemesel a posílení postavení a významu středního odborného školství v hlavním městě

- Žáci pražských odborných škol se ve finále střetávají s odborníky z praxe (vyzyvateli)

- Čestný titul Sollers (z lat. zručný) a stříbrnou medaili ze 42 gramů ryzího stříbra obdrží ti žáci, kteří dosáhnou alespoň 66 % výsledku vyzyvatele