Současné počasí je přirozeně nejrizikovější zejména pro nemocné a starší osoby. Proto pražské nemocnice, domovy pro seniory i pečovatelské domy nyní o své klienty pečují ve zvýšené míře. Nejinak tomu je například v Domově seniorů Vysočany.

„Nechodíme teď na sluníčko, ale oni ani sami nechtějí chodit ven. Snažíme se, aby pokoje byly ráno vyvětrané a přes den zatemněné, aby tam sluníčko tolik nešlo," říká ředitel zařízení Jiří Dušek a dodává, že dostatek vod a limonád musí mít připraveny v každém případě.

Na horké dny je podle slov svého mluvčího Martina Šalka připravená také Nemocnice Na Bulovce. „Posilujeme pitný režim a pacienti mají samozřejmě připraven dostatek tekutin. Některé pokoje jsou klimatizované, jiné zatím ne, ale pracuje se s přirozenou ventilací," sdělil mluvčí nemocnice.

Horko znesnadňuje i práci

Současné počasí také znepříjemňuje výkon práce zaměstnancům v nejrůznějších odvětvích. Mezi ně bezesporu patří i řidiči pražského dopravního podniku, kterým jejich zaměstnavatel vychází vstříc.

„Řidiči mají na všech konečných zastávkách přístup k chlazené pitné vodě. V každé vozovně je i sodobar, ze kterého si mohou načerpat chlazenou sodovou vodu. K pracovnímu pohodlí přispívá i klimatizace v prostoru kabiny," vyjmenovává mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková a dodává, že řidiči mají také k dispozici letní variantu uniformy.

Lehčí oblečení nyní využívají i pražští strážníci, kteří tráví velkou část dne venku na přímém slunci. Jenže i v třicetistupňových vedrech musí nosit dlouhé kalhoty. „Kraťasy jako klasickou uniformu nemáme. Máme dlouhé kalhoty a triko s krátkým rukávem, nebo košili s krátkým rukávem," vysvětluje mluvčí městské policie Irena Seifertová. Policisté ve službě si ale mohou s sebou nosit balenou vodu.

Podle Seifertové si strážníci mohou vybrat s několika druhů výstroje, kterou mohou kombinovat, dvojčlenná hlídka by ale měla být vždy stejně oblečena.

Zoo se na na vlnu veder připravila

S vedrem se v posledních dnech potýkají také v zoologické zahradě v Troji, o návštěvníky i samotná zvířata je ale podle mluvčího zoo Martina Smrčka dostatečně postaráno.

„Pro lidi máme nyní v plném provozu mlžítka, což jsou výtvarně zpracovaná zařízení ve tvaru různých přírodních artefaktů, kde se lidé mohou postříkat vodou. Jsou rozmístěna po zahradě a jsou velmi populární," vypráví Smrček s tím, že na řadě míst v zahradě jsou také pítka a stánky s občerstvením.

Zvířata podle něj mají zase možnost se přes nejteplejší část dne se ukrýt do stínu. Tady většinou odpočívají, aktivnější jsou zejména ráno a večer. Stále také musí mít dostatečný přístup k vodě.

Ani lední medvědi v teplém kožichu prý netrpí. „Dostávají zmrzlinu a další dobroty zamrzlé do ledu. Mají také bazén, kde se mohou ochladit," dodává tiskový mluvčí pražské zoo.

Od pondělka další oteplení 

Rozpálené silnice metropole už od středy chladí kropící vozy. Technická správa komunikací je vysílá na území Prahy 1, 2, 5, 6, 7 a 8. Každý z vozů projíždí svou danou trasu vždy dvakrát.

Včerejší třicetistupňová vedra by měly pokračovat i dnes, od neděle by mohlo být v Praze dokonce až 34 stupňů. Ani na tomto čísle se ale zřejmě teploměry nezastaví. „Od pondělí očekáváme další vzestup teplot," sdělili pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu.

Zároveň s výstrahou před vysokými teplotami varovali před nebezpečím požárů. Výstraha před požáry platí od pátku pro celé Čechy a jižní Moravu a dnes už i pro zbytek republiky.

Meteorologové také doporučují lidem, aby kvůli vedrům omezili tělesnou zátěž a pobyt na přímém slunci kolem poledne a v odpoledních hodinách. Také by v žádném případě neměli nechávat děti, ale ani zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících autech, v nichž může už tak vysoká teplota vystoupat až o desítky stupňů výše.

Lidé by měli pít hodně tekutin, hlavně vody nebo neslazeného čaje. Odborníci nedoporučují ledově vychlazené, sladké, perlivé či alkoholické nápoje. Kvůli nebezpečí vzniku požárů by se měli lidé vyhnout rozdělávání ohňů nebo kouření ve volné přírodě.

Čtěte také: Pražská zoo si žije vlastním životem, horko jí nevadí