Jak informoval server idnes.cz, v úterý padl rozsudek ve sporu výtvarníka Michala Cihláře s pražskou zoo.

Cihlář zoo žaloval za neoprávněné používání loga s koněm Převalského, které pro zoo vytvořil, a požadoval 1,8 milionu odškodného a zákaz používání jeho loga spolu s dalšími grafickými pracemi.

Prvoinstanční soud jeho požadavek zamítl, vrchní soud však rozsudek změnil. Podle zástupcůzahrady k tomuale nebyl důvod a takchcezoo použít mimořádný opravný prostředekdovolání k Nejvyššímu soudu. Stejně tak chcepožádat o odložení vykonavatelnostirozsudku.Ten je nyní pravomocný a zahrada musí do dvou měsíců od doručení rozsudku logo vyměnit.

"Postup výtvarníka odporuje dobrým mravům a je čistě účelovou právní spekulací. Smlouva, která byla dnes označena jako neplatná, byla po celou dobu spolupráce výtvarníka se Zoo Praha naplňována a využívána v plné shodě obou stran. Výtvarník zpochybňováním svých vlastních právních kroků jen zneužívá znění starého autorského zákona, který platil do roku 2000 a který podobně nevyzpytatelný postup autorům umožňoval," řekl Deníku tiskový mluvčí zahrady Vít Kahle.

"Vzhledem k tomu, že v současné době již několik let pracujeme na postupné přeměněnašeho vizuálního stylu, není vyloučeno, že přistoupíme k výměně loga dříve, než o věci rozhodne Nejvyšší soud," dodal.

Cihlář s pražskou zoo spolupracoval devět let od roku 1997 do roku 2006 a vytvořil pro ni výraznou grafickou tvář.

Samotné logo pak zahrada dostala v roce 1998. Cihlářovi za něj vyplatila padesát tisíc korun, což tehdy bylo podle zástupců zoo desetkrát více než běžná odměna. Vrchní soudv úterýrozhodl, že smlouva nebyla v souladu s autorským zákonem a není tedy platná.