Smlouvu, kterou magistrát plánuje uzavřít smlouvu s pojišťovnou Kooperativa, projednají na svém zasedání příští týden zastupitelé. Pokud ji schválí, mohla by pojišťovna první zálohy vyplatit již na konci ledna. Peníze vyplatí poškozeným magistrát, který je následně bude po viníkovi vymáhat.

„Je to nestandardní dohoda. Technická správa komunikací (TSK) Praha je náš klient a město Praha jakožto majitel firmy převzal nad případem záštitu. Znamená to tedy, že pokud dohodu schválí zastupitelstvo, tak bychom mohli první zálohy vyplatit na konci ledna,“ uvedl pro Pražský deník mluvčí Kooperativy Milan Káňa. Zranění, kterých se plnění týká, musí podle agentury ČTK předem souhlasit s několika podmínkami, jinak nebude moci magistrát s Kooperativou smlouvu uzavřít.

Poškozeným peníze zůstanou

Pokud se prokáže, že viníkem pádu lávky je město, konkrétně TSK, peníze od pojišťovny budou plněním hlavního města. V případě, že viníkem havárie bude někdo jiný, musí se poškození zavázat ke spolupráci s městem, aby mohla Praha vyplacené peníze po viníkovi vymáhat. S dohodou rovněž musí souhlasit TSK, která má mosty a komunikace v metropoli na starosti.

Teoreticky se však může stát i to, že viníkem nebude město ani TSK a pojišťovna nebude moci po viníkovi z objektivních důvodů peníze vymáhat. V tom případě bude muset Praha vyplacené peníze pojišťovně vrátit. Poškozeným ale v každém případě jejich vyplacené odškodné zůstane.

TSK Praha nedodala podklady

„Jedná se ale jen opravdu o zálohy, plnění nemůžeme ze zákona vyplatit, protože případ ještě není došetřen. Proto jsou tam ty povinnosti pro město. Případ je poněkud složitý, TSK Praha nám ještě nedodala všechny materiály,“ dodal mluvčí Káňa s tím, že se čeká na doložení expertíz. Je proto tedy ještě brzo říkat konkrétní částky. „Všechno se musí spočítat.“

Při pádu lávky 2. prosince 2017 se zranili čtyři lidé, z toho dva vážně. Šedesátiletý muž skončil v umělém spánku na oddělení ARO, o tři roky starší žena na oddělení JIP. Třiačtyřicetiletý muž měl pohmožděná záda, čtyřiatřicetiletý chodec si poranil zápěstí a nohu. Město každému z nich loni darovalo 50 tisíc korun. Nehoda spustila takřka nepřetržitou debatu o stavu mostů v hlavním městě.

Nové vedení města se zavázalo obětem nešťastné události pomoci. Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) na debatě pořádanou Deníkem řekl, že se lidé už brzy dočkají a o konkrétní formě se bavil s radní Hanou Kordovou Marvanovou (STAN). Na místě zřícené konstrukce se letos začne stavět nová lávka, hotová by měla být příští rok na jaře. Magistrát už v prosinci zažádal o stavební povolení, aby se mohlo se stavbou začít už letos v dubnu.