Do stavby této památky byly promítnuty nejmodernější představy o rodinném bydlení na venkově. Styl anglické moderny ovlivnily prvky českého lidového stavitelství - četné malebné detaily, arkýře, komíny, hrázděné štíty a vikýře. Rodina Františka Trmala prodala dům už v roce 1911. Do roku 1945 patřil soukromým majitelům a sloužil k bydlení. V roce 1950 přešel do vlastnictví státu a 40 let ho využíval kulturní dům v Praze 10.

Výběrové řízení na nájemce objektu vyhrála umělecká agentura Foibos, která tu působila do roku 2004. Podle šéfa agentury Marka Veselého přišlo tehdy během pěti let do vily na 27.000 lidí. Konalo se 156 programových večerů, dvě desítky zvykoslovných výstav, 16 výstav dětské tvořivosti a 17 expozic umění. Zájem přitáhly cykly besed, křty knih, výstavy květin i zahrádka s desítkami rostlin a bylin.

Objekt je nyní přístupný veřejnosti denně kromě pondělí od 10:00 do 18:00. Foibos ve vile buduje Centrum architektury rodinného bydlení, jehož činnost bude usměrňována odbornou radou, v níž jsou zástupci Fakulty architektury v Brně, Vysoké školy uměleckoprůmyslové, Obce architektů či Uměleckoprůmyslového muzea. Trmalova vila bude i místem koncertů a dalších kulturních programů; vrátí se sem tradice Českého roku a pořady pro děti. Součástí domu bude knihkupectví s literaturou o architektuře a bydlení.

Vila je vybavena dobovým nábytkem - ložnicí z pozdní Kotěrovy tvorby či fragmenty interiéru obývacího pokoje MUDr. Heverocha. Zájemci uvidí Kotěrův lustr a žardiniéru rovněž z Heverochovy pozůstalosti.

"K výstavě Slavné pražské vily časem přibudou virtuální expozice slavných vil všech krajů ČR. Během tří let postupně ukážeme 680 staveb od poloviny 19. století do současnosti postavených podle projektů více než tří stovek významných českých i zahraničních architektů," řekl novinářům Veselý.

Trmalova vila bude i nakladatelským domem edic Slavné vily a Slavné stavby, vydávaných agenturou Foibos. Její zástupci se domnívají, že prostředí této jedinečné stavby, bezplatný vstup k prohlídce, možnost posezení v salonu rodiny Trmalovy či na zahradě přilákají nejen lidi zajímající se o moderní architekturu.

Dnešního zahájení se zúčastnil i Pavel Zatloukal, editor publikace Slavné vily Olomouckého kraje. Kniha na 50 příkladech, fotografiích, plánech slavných vil a literárně zpracovaných příbězích o architektech, stavebnících, stavitelích a lidech kolem moderní české architektury reprezentuje vývoj vilové architektury v kraji od 19. století po dnešek.

Stejnojmenná expozice je do poloviny září instalována v Muzeu umění v Olomouci. Koncem roku bude otevřena v Prostějově a pak bude putovat do Přerova, Šumperka a dalších míst kraje a republiky. V rámci vernisáže zahájil činnost internetový portál www.slavnevily.cz. Bude se na něm postupně prezentovat celý projekt Slavné vily Čech, Moravy a Slezska a další informace a aktivity okolo architektury rodinného bydlení, designu a životního stylu.