Mistrem České republiky v otevírání těchto drobných mořských měkkýšů se v sobotu stal již pošesté Václav Frič, zástupce Pražského kulinářského institutu. Otevřít třicet ústřic zvládl za tři minuty a 29 vteřin a bude Česko reprezentovat na světovém šampionátu v irském Galway.

Soutěž v otevírání ústřic se v rámci Velikonočních trhů na Staroměstském náměstí konala už podeváté. Letos ale s menšími změnami.

„Účastníci mistrovství to měli oproti předchozím ročníkům těžší. Namísto dvou desítek ústřic jich museli otevřít třicet. Navíc to nebyly ty dosud obvyklé japonské, ale mnohem menší druh, s nímž se pracuje v Irsku,“ vysvětlil Roman Vaněk, který klání pořádal.

Chce to sílu

A v čem kouzlo otevírání tkví? Kuchaři musí umět ostrý nůž vsunout do nejužšího místa štěrbiny spojující obě lastury, jemuž se říká zámek, a zapáčit tak, aby se od sebe čistě oddělily.

Jak už ale vítěz Václav Frič Deníku v minulých prozradil, záleží hlavně na síle. Důležité rovněž je, aby byla ústřice skutečně celá a neporušená odříznuta od škeble a neobsahovala úlomky.

Někteří soutěžící si na klání přinesli speciální rukavici, jiní si ale prsty obtočili jen obyčejnou páskou na koberce nebo se na „louskání“ měkkýšů vrhli nalehko.

Po skončení soutěže mohli příchozí lidé ústřice ochutnat. Češi ale obecně přicházejí ústřicím na chuť jen pomalu. Lahůdka se většinou podává syrová, jen zakapaná citronem. Existují ale i tepelné úpravy. Ústřice se mohou například krátce ponořit do vody těsně pod bodem varu a servírovat se studenou pěnou vyšlehanou ze žloutků a šampaňského, takzvaným sabayonem.