Jak Deník už informoval, záchranka převezla do motolské nemocnice teprve dvouletého chlapce s pohmožděným kotníkem. Jedná se již o čtvrtý případ na schodech v metru. Stanice Anděl patří mezi nejfrekventovanější v Praze.

„Chlapec byl ambulantně ošetřen a propuštěn domů,“ sdělila včera Eva Jurinová z Fakultní nemocnice v Motole.

Podle policie měl chlapec na nohou gumáky. „Jedna z bot se mu zachytila o schody,“ popsala mluvčí pražské policie Eva Miklíková. Dopravní podnik tvrdí, že prvotní ohledání místa ukazuje, že chlapec stál zřejmě příliš blízko u kraje. Na stěně madla totiž zůstaly rýhy po jeho botách. Kamery, které snímají začátek a konec pohyblivých schodů, událost nezaznamenaly. Úraz se podle dopravního podniku stal v místech mimo jejich dosah.

Trestný čin, nebo přestupek?

Na problematickém eskalátoru poslední dobou uvízly už čtyři děti. Jednomu z nich museli lékaři amputovat tři prsty. Dopravní podnik přesto tvrdí, že technický problém neshledal. Zároveň vyjádřil politování nad událostí.

„Musíme ale apelovat zejména na rodiče s dětmi, aby dodržovali bezpečnost při jízdě na pohyblivých schodech,“ zdůraznila mluvčí DP Ilona Vysoudilová.
Policie případ šetří. „Zjišťujeme, zda došlo ke spáchání trestného činu či přestupku Vyžádali jsme si lékařskou zprávu. Je potřeba vyslechnout i všechny zúčastněné. Bude též zadán znalecký posudek z těžkého strojírenství,“ popsala Miklíková.

Ani poslední zranění zřejmě nepřiměje dopravní podnik k radikálnímu řešení. Nejsou peníze. Zásadním problémem u eskalátoru z počátku 80. let je až desetimilimetrová mezera mezi schodem a bočnicí. Dětská noha tam může snadno zapadnout. Nové eskalátory přitom nesmí mít mezeru širší než čtyři milimetry. „Drážní inspekce na jaře zkontrolovala všechny pohyblivé schody a neshledala technické nedostatky,“ dodala Vysoudilová.

Výměna do r. 2020

Revizí technického stavu prošly eskalátory vyrobené mezi lety 1981 až 1988 na Můstku, Andělu, Florenci, Nám. Republiky a Křižíkově.

„Naše zařízení včetně eskalátorů prochází přísnými kontrolami a odpovídají platným bezpečnostním normám,“ uvedl ředitel dopravního podniku Martin Dvořák. Reagoval tak i na kroky, které v minulosti podnikl otec sedmiletého chlapce, který musel podstoupit amputaci. Podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Policie případ odložila. Znalecké posudky vyloučily, že by za zranění mohl špatný stav eskalátoru.

„Životnost eskalátorů se starším datem výroby je datována do roku 2020. Dopravní podnik v souladu s investičním plánem postupně mění tento druh pohyblivých schodů za zcela nové,“ doplnila včera Monika Lojínová z dopravního podniku.

JAKUB KRUPKA a ČTK