Třetí ročník soutěže E.ON Energy Globe Award ČR, která je někdy označována také jako udělování „ekologických Oskarů“, zná již letošní vítěze sedmi soutěžních kategorií: země, oheň, voda, vzduch, mládež, obec a kutil. Porota složená z odborníků na problematiku hospodárného využívání energií vybrala v každé kategorii z celkem 221 projektů tři nejlepší. Z nich pak na základě bodového hodnocení stanovila pořadí na 1. až 3. místě jednotlivých kategorií.

Ze sedmi cen putují tři do Prahy: v kategorii Oheň byl oceněn projekt firmy AB Facility na zvýšení efektivnosti energetického hospodářství v Psychiatrické léčebně Jihlava metodou energetického managementu.

V kategorii Voda zvítězily Pražské služby za projekt EKOčištění a mytí cisteren, tanků a jiných hromadných obalů.

V kategorii Mládež byl oceněn projekt Vltava-Moldau, který vypracovala Škola česko-německého setkávání v Praze Jinonicích (o projektu jsme již přinesli rozhovor).

Internetové hlasování

Vítězných sedm projektů se utká o přízeň široké veřejnosti v internetovém hlasování, které bude probíhat až do poloviny září na adrese www.energyglobe.cz. Z tohoto hlasování – a hlasování publika v sále na finálovém večeru – pak vzejde celkový vítěz letošní soutěže, pro kterého je určena odměna ve výši půl milionu korun.

Novinkou letošního ročníku je vyhlášení tzv. Ceny eko energie. Členové odborné poroty nominují tři projekty s ekologickou tématikou, z nichž bude široká veřejnost prostřednictvím internetu a SMS vybírat ten nejlepší. Ten pak získá od společnosti E.ON finanční odměnu, jež bude vyčleněna z prodeje eko elektřiny.

Finálový večer a vyhlašování vítězů se uskuteční 11. října v Praze a bude jej v přímém přenosu vysílat Česká televize.

Nejlepší projekty v jednotlivých kategoriích získávají prestižní ocenění a vítězný projekt celého ročníku navíc postoupí do celosvětového finále soutěže Energy Globe Award.

Dva vítězné projekty letošního ročníku se realizují přímo v Praze. V projektu Vltava – Moldau zkoumají studenti gymnázia kvalitu vody ve Vltavě, její vlastnosti a živočichy, kteří v ní žijí. Projekt není veden na vědecké úrovni, ale přispívá k základnímu poznání metod výzkumu a tím získává studenty pro budoucí práci v přírodovědných oborech a učí je ekologickému vztahu k našemu okolí.

Projekt Pražských služeb zaměřený na ekologické čištění cisteren a dalších velkých nádob přináší hned několik výhod: jednak vede k úsporám vody, jednak snižuje její znečištění a jednak omezuje finanční náklady.

Čtěte také: Projekt Vltava-Moldau pomáhá přírodě i vzájemnému poznání