Podle Kristiny Koldinské z komunity Sant'Egidio se na dnešní organizaci podílela zhruba stovka dobrovolníků, další stovka i více lidí pomáhali již od podzimu akci zorganizovat. Potřební lidé dostávali osobní pozvánky na jméno. „Lidé pro nás nejsou čísla nebo případy, na jméně nám záleží," řekla Koldinská. Mezi pozvanými byli jak lidé bez střechy nad hlavou, tak například senioři, kteří nikoho nemají, nebo handicapovaní.

Největší zájem bývá o oblečení

Hlavním chodem byla tradičně kachna se zelím nebo svíčková, kromě toho se podávala polévka, a na stolech byla také vánočka a cukroví. Organizátoři rozdali 300 porcí. Přímo v Arcibiskupském paláci poobědvali zhruba dvě stovky lidí, další stovka dostala oběd v semináři.

Kromě oběda obdržel každý z hostů vánoční balíček. Zájemci mohli využít i ošetřovnu, navíc pro ně bylo připravené obnošené oblečení na rozdávání. Největší zájem bývá o zimní boty a teplé bundy.

Oběd pro potřebné se konal letos poosmnácté

Slavnostní oběd zahájil kardinál Duka krátkým projevem, ve kterém přítomným připomněl, že rozdávání obědů na Boží hod vánoční bylo vždy tradicí pražských biskupů. „Nehledejte štěstí tam, kde je hodně peněz a moci. Tam je většinou strach," řekl předtím, než zahájil společnou modlitbu před jídlem.

Oběd pro potřebné se na arcibiskupství konal letos poosmnácté. Podle Koldinské jsou náklady na něj v řádech desetitisíců. S organizací pomáhají převážně dobrovolníci a restaurace, která jídlo připravuje, pracuje za režijní náklady.