Občanská iniciativa Klinika chtěla v objektu v Jeseniově ulici vytvořit komunitní centrum. Na jeho podporu se dnes odpoledne sešlo na demonstraci asi 40 lidí.

Budovu polikliniky vlastní stát, který ji spravuje prostřednictvím Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Aktivisté ji měli vyklidit už minulou středu, úřad ji bude nejspíš převádět na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

Policie přijela kolem poledne, podle Rösslerové nejdřív vyzvala osoby v budově, aby dobrovolně odešly. „Tři lidé odmítli, byli vyvedeni a skončili na policejní služebně," uvedla mluvčí.

ÚZSVM poté budovu zabezpečil, aby se do ní už nikdo nedostal. „Naši pracovníci budovu zajišťují zvenčí. Až nás policie pustí dovnitř, uděláme to samé i zevnitř," řekl novinářům kolem 13:00 mluvčí ÚZSVM Robert Hurt. Jak přesně bude budova zabezpečená nechtěl říci.

Dům aktivisté uklidili

Dům, z něhož aktivisté minulý víkend vyklidili dva kontejnery odpadků, byl prázdný několik let, obývali ho bezdomovci a narkomani. Iniciativa Klinika chtěla budovu získat do péče, opravit a provozovat svépomocí.

V neděli na podporu centra aktivisté pořádají demonstraci na náměstí Jiřího z Poděbrad. Už dnes se podle odhadů pořadatelů sešlo na spontánní demonstraci jeho podporu na Palackého náměstí asi 40 lidí.

Komunitní centrum v budově v omezené míře fungovalo od minulé soboty nelegálně. „Zjistili jsme, že všechno, co v projektu slibujeme, můžeme realizovat a realizujeme už v těchto provizorních podmínkách," řekl novinářům v pondělí mluvčí iniciativy Arnošt Novák. Na každý večer v budově připravovali přednášky, debaty a koncerty. V plánu byly také lidová jídelna, komunitní zahrada a knihovna.

Bezdomovci i narkomani

Před aktivisty budovu obývali bezdomovci a sociální pracovníci tam často nacházeli injekční stříkačky po narkomanech. Městská část Praha 3 se ÚZSVM na prázdnou budovu dotazovala už v listopadu loňského roku, protože si na její „obyvatele" stěžovali místní.

Podle náměstka ministra financí Ondřeje Závodského je další využití objektu v jednání. „Navrhneme vládě změnu privatizačního usnesení tak, abychom mohli předat budovu GIBS. Ta sídlí nyní v nájmu," řekl médiím.

Praha 3 měla o objekt zájem, chtěla v něm vybudovat školku. „Podle zákona musí zastupitelstvo odsouhlasit nabízenou finanční částku předem. Tato informace však městskou část ve výběrovém řízení značně znevýhodňuje a prakticky vylučuje úspěšnost ve veřejné soutěži," řekl ČTK mluvčí Prahy 3 Stanislav Kněnický.

Čtěte také: Zpustlou polikliniku obsadili squatteři. Hned ji opusťte, vyzývají je úředníci