Na Karlínské náměstí se vrací trhy po loňské půlroční rekonstrukci, na populární náplavce zase budou prodejci nabízet pouze výrobky bez palmového oleje a na Vítězném náměstí budou exotické speciality vařit velvyslanci. Na některých místech se už s prodejem začalo, v Karlíně či na Kubánském náměstí ve Vršovicích se chystají otevřít brány návštěvníkům v sobotu 12. března.

Loni na podzim skončila kompletní oprava Karlínského náměstí, nyní startuje první kompletní sezona tradičních trhů u kostela svatého Cyrila a Metoděje. „Osobně se už nemůžu dočkat, až si s rodinou přijdu po dlouhé zimní pauze opět nakoupit čerstvé potraviny pod širé nebe a u toho se zaposlouchám do známých písniček," řekla místostarostka Prahy 8 Alena Borhyová (ANO).

Na sobotním zahájení trhů v Karlíně vystoupí hudební skupina Brouci Band, která zahraje známé písničky od Beatles. Kromě plodin, potravin, nápojů nebo květin budou k dispozici také stánky s občerstvením.

V nabídce nechybí domácí polévky, závitky, burgery, saláty, sladké pečivo nebo cukrovinky. Možné bude i posedět se sousedy na připravených lavičkách se stolky. Novinkou letošního roku je možnost, aby zdejší obyvatelé v rámci doprovodného programu sami zazpívali, představili aktivity dětských kroužků nebo dílniček.

Už sedmý ročník farmářských trhů začal na náplavce u Palackého náměstí začátkem února. Letos rozšiřují pořadatelé ze spolku Archetyp sortiment o méně obvyklé pochutiny a představí některé nové gastronomické koncepty.

Na náplavce bez palmového oleje

Zájemci si mohou nově koupit posilující horký nebo studený vývar z různých druhů masa, kávu z divokých druhů kávovníku, které mohou růst v přirozeném pralese a jejich pěstování nelikviduje přirozené lesní prostředí pro divoká zvířata, džemy oceněné medailemi ze Světového marmeládového mistrovství v Anglii nebo nové druhy zeleniny a bylin.

Možné bude využít služeb bezlepkových pekařství, která nabízejí chléb, koláče a zákusky pro celiaky, ale také ochutnat speciality pro vegany nebo raw delikatesy. 

„Na náplavce chystáme na jaře dvě větší akce: vinařský Růžový máj a festival malých pivovarů Pivo na Náplavce. Na náměstí Jiřího z Poděbrad, kde také působíme, budeme mít v dubnu zase setkání pro milovníky čerstvých bylinek," jmenovala PR manažerka ze spolku Archetyp Lenka Sehnalová.

Největší změnou letos na náplavce i na náměstí Jiřího z Poděbrad ale bude skutečnost, že všichni prodejci zákazníkům garantují, že ve svých výrobcích nepoužívají v poslední době kritizovaný palmový olej.

„Udělali jsme revizi prodávaných produktů a oslovili jsme výrobce, jestli by mohli palmový olej nahradit jiným, protože se nám zdá kácení pralesů v Indonésii strašné. Jsme rádi, že nás pekaři neodmítli, i když to pro ně znamená komplikace," dodala Sehnalová.

Na Kulaťáku uvaří velvyslanci

Farmářské trhy Kulaťák na Vítězném náměstí v Dejvicích patří mezi vůbec největší na území hlavního města, v roce 2016 se otevřely už koncem února. Podle Andrey Vodňanské ze spolku Farmářské trhy se prodejci letos více zaměří na nové druhy bylin a kořenové zeleniny. Naopak v programu zůstává živá hudba i dětský koutek Malý farmář.

Zdejší organizátoři navíc hodlají ozvláštnit prodávaný sortiment o exotické delikatesy, které by zajistila velvyslanectví, která v hojném počtu sídlí v Praze 6.

„Ambasády se budou podílet tím, že garantují jednotlivé prodejce, v některých případech dokonce velvyslanci sami uvaří. Už minulý rok jsme připravili africký trh a spolupráci máme i se Sdružením zemí jihovýchodní Asie. Letos spolupráci s ambasádami ještě výrazně rozšíříme," slibila Andrea Vodňanská.

Své trhy u Masarykova nádraží, na Palackého náměstí a v Ládví spustila i agentura Duell. „Sezonu jsme už začali od března, i když byly trochu problémy s počasím. Ale na všech místech už v pravidelných termínech fungujeme. Pro letošní rok počítáme s řadou akcí, ale zatím ještě není vše definitivní," uvedl za pořadatele Marcel Bezucha.

Do centra přijedou italští trhovci

Naopak až 4. dubna začnou farmářské trhy na náměstí Republiky v centru města. „Tematické akce letos ještě více obohatíme. Jako první nás hned v květnu čeká Týden tradičních řemesel a v červnu návštěvníky nalákají Dny Itálie u nás. Přijedou se svými výrobky opravdoví italští trhovci," řekl za pořadatele Tomáš Ságl a dodal, že červencové Zmrzlinobraní představí domácí zmrzliny mnoha chutí.

Společnost Farmáři v Praze spravuje tři farmářská tržiště. U Obchodního centra Pankrác se začne ve středu 23. března, poté dojde i na pěší zónu Anděl a na Tilleho náměstí na Barrandově.

„Obměňujeme asi jednu třetinu prodejců, pokud ale mají dobrý sortiment a zákazníci je mají rádi, není příliš důvod pro změnu. V minulých letech jsme zkoušeli jejich střídání ob týden, nicméně se to nesetkalo s nadšením u zákazníků, kteří jsou spíše konzervativní a hledají ověřené produkty," komentovala za organizátory Hana Kaštilová. 

Čtěte také: Trhy se ohradily proti elektronické evidenci