Vedle Prahy 2, 6, 12 a 20 nově zavádí úplnou hazardní prohibici také Praha 5, 7, 8, ale třeba i Řeporyje. Znění novely vyhlášky musí ještě schválit zastupitelé hlavního města. Podle informací Pražského deníku by měl návrh hladce projít koaliční většinou. Pro zvednou ruku i někteří opoziční zastupitelé. Například Piráti, komunisté, či někteří členové klubu TOP 09.

Koaliční zastupitelka hlavního města za Trojkoalici a zástupkyně starosty Prahy 6 Petra Kolínská (SZ) prozradila, že do konce září se v připomínkovacím řízení objeví návrh další novely, která jde ještě dál. Má jít, slovy Kolínské, o „celopražské vymýcení heren." Před takovým krokem ale horečně varuje Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS).

Ani jeden výherní automat

Na pět desítek heren má do poloviny letošního července zmizet z Prahy 8. V Praze 7 jich pravděpodobně zanikne šestadvacet a v Praze 5 celkem čtrnáct. Jmenované městské části hodlají vyhlásit nulovou toleranci hazardu. Na jejich území po zmiňovaném termínu nemá zůstat jediný legální výherní automat.

Má jim to umožnit novela celoměstské vyhlášky o regulaci hazardu, kterou včera schválili pražští radní a která zřejmě hladce projde zastupitelstvem. Pokud se tak stane, zařadí se vedle Prahy 2, 6, 12 a 20, kde vystavili absolutní zákaz hernám už v roce 2013.

Herny chtějí úplně zredukovat i Řeporyjích. O šest méně jich má být v Praze 9 a 11, tři zaniknou v Praze 10 a po jedné pak v Praze 19 a Dolních Chabrech.

Diskuse na zastupitelstvu se očekává nad hernami v Praze 4. Tamní radnice požadovala vyškrtnout ze seznamu povolených míst dvacet adres, zůstat měla jen kasina. Magistrátní komise pro regulaci loterií ale u dvanácti z nich navrhuje je na seznam zařadit.

Kasina někde stále zůstávají

Ostatní radnice se k redukci heren zatím nepřipojily. Kasina zůstávají i po polovině července například v Praze 1, nebo 3. Také tam by ale mohly definitivně zaniknout, jestliže stávající magistrátní koalice naplní koaliční smlouvu a sáhne po slíbené celoměstské nulové toleranci hazardu.

Návrh takového znění novely vyhlášky se podle koaliční zastupitelky za Trojkoalici a místostarostky Prahy 6 Petry Kolínské (SZ) připravuje k projednání už na září.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) zmínila, že magistrát zatím vyšel vstříc požadavkům městských částí, které prosazovaly nulovou toleranci. K celoplošnému řešení bude podle Krnáčové potřeba silná politická vůle. Už nyní totiž jde o nezanedbatelný výpadek z příjmů města i městských částí.

Radnice, které hazard zakázaly už v roce 2013 nedostávaly z příjmů z výherních automatů ani korunu. Některé žádaly magistrát, aby jim výpadek alespoň částečně kompenzoval.

Co s nemalým výpadkem příjmů?

Ještě ve zmiňovaném roce 2013 byl příjem hlavního města z hazardu zhruba 900 milionů korun. Z toho 300 milionů si rozdělily městské části a 600 milionů mířilo na podporu kultury, sociálních projektů a sportu. Pokud vejde radními schválená novela v platnost, pak se dá počítat s méně, než polovičním příjmem pro město i městské části.

Zřejmě finanční motivace, ale údajně i nefunkční prohibice, respektive údajný vznik ilegálních heren, vedl letos v dubnu Prahu 12 k přehodnocení nulové tolerance hazardu. Tamní rada hlasy členů hnutí ANO a ČSSD se rozhodla nulovou toleranci zrušit a některé herny znovu povolit.

„Ilegální herny nám zvyšují kriminalitu, jejíž vymýcení je v podmínkách prohibice nemožné. V konkurenci s legálními kasiny však zaniknou samy. Navíc kvůli výpadku příjmů z hazardu by Praha 12 musela v budoucnu omezit grantovou podporu sportu, kultury a sociální oblasti," odůvodnili radní za ANO a ČSSD, čímž vyvolali spor uvnitř tamní koalice.

Úplný zákaz heren není nejlepší řešení

Starostka Prahy 12 Daniela Rázková (Změna pro Prahu 12) byla proti. „Většina provozovatelů heren, schválených radou, patří mezi ty, kteří rozhodnutí zastupitelstva Prahy 12 o nulové toleranci nerespektovali. Na základě jejich jednání nyní vybraným hernám umožní rozhodnutí radních pokračovat, a to bez jakýchkoliv dalších zákonných souvislostí a omezení," vysvětlila Rázková.

Podobnou argumentaci, jako jmenovaní radní z Prahy 12 užívá i Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů (SPELOS). Jeho prezident Petr Vrzáň varoval, že úplný zákaz heren je tím „nejhorším možným řešením."

„Jeho přímým důsledkem je výskyt černých heren. Třeba v Brně to vidíme v padesáti případech, které jsme zmonitorovali. Stejné zkušenosti máme ze všech měst, kde radnice nastolily prohibiční vyhlášky nebo výrazně restriktivní a princip je ten, že tam, kde náš legální provozovatel skončí, jeho místo okamžitě obsadí nelegální provozovatel," uvedl Vrzáň.

Nadšení teď vede

Starostové městských částí, které se chystají přikročit k nulové toleranci jsou ale optimističtí. Včerejší rozhodnutí městské rady přivítal například starosta Prahy 8 Roman Petrus (ČSSD). Podobný komentář Deníku v úterý poskytl i starosta Prahy 5 Radek Klíma (TOP 09). „Věříme, že novelu vyhlášky schválí i zastupitelstvo hlavního města a že u nás budou všechny herny zrušeny," reagoval mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

„Praha 11 vytipovala, na základě policejních statistik a podnětů občanů, lokality kde docházelo k trestné činnosti. Jednalo se celkem o šest heren, které jsme požadovali vyškrtnout ze seznamu povolených míst. Zvažujeme nulovou toleranci u nonstop heren. Nebráníme se zachování klasického kasina, které navštěvuje přeci jen jiná klientela," sdělil starosta Prahy 11 Jiří Štyler (HPP11).

Rozhodnutí města prý podporuje i starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký (TOP 09). „Redukce heren je v pořádku. Praha 1 zakázala a zrušila už dříve všechny herny na svém území. Má to naprosté opodstatnění. Hrají v nich lidé, kteří jsou spíše z nižších sociálních vrstev, na sociálních dávkách a patologičtí hráči V Praze 1 zůstaly pouze hotelová kasina s živými hrami, ve kterých se prokážete pasem nebo jiným dokladem," podotkl Lomecký.