Akce měla být podle předsedy Národní demokracie Adama B. Bartoše protiváhou proti Pochodu hrdosti Prague Pride, který se dnes uskutečnil v centru města. „Zatímco deviantské oslavy se konají na jiném pražském pahorku – na Letné, praví vlastenci přišli na Vyšehrad," řekl před akcí ČTK Bartoš. Během proslovů na Vyšehradě účastníci poklekli na koleno a složili slib, že budou chránit svou vlast. Předseda je označil za „Blanické rytíře". Mluvili i zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti.

Premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD) několikrát protagonisté označili za vlastizrádce, dav při svém pochodu následně volal „Vlastizrádce pověsit". Vláda podle Bartoše nekoná, je podle něj třeba uzavřít a střežit hranice, či opustit Evropskou unii. „V tuto chvíli tady máme už 3500 vetřelců, což je naprosto skandální," myslí si Bartoš.

Česká televize je pak podle demonstrujících centrem vládní propagace, Národní demokracie by si přála snížit počet kanálů ČT, zrušit koncesionářské poplatky a aby ČT „mluvila pravdu" například o problematice spjaté s imigranty.