close Bezdomovci v Praze. Infografika. info Zdroj: Redakce zoom_in Zejména nástup chladného počasí přitahuje do metropole nejvíce lidí využívajících sociální služby městských částí. Velkou část tvoří mladí lidé do třiceti let, stejně tak ale přibývá lidí bez přístřeší v důchodovém věku. „V Praze najdeme nejvíce lidí bez domova ještě stále v centru. Přivádí je tam snazší možnost obživy. Bezdomovci v centru a na periferii mají navíc odlišný životní styl. Čím dál od centra, tím mají více možností mít své ‚doma‘ někde v zeleni,“ říká Regina Kuncová, sociální pracovnice neziskové organizace Neposeda.

Mnoho pražských bezdomovců po Praze navíc cestuje. Přes den se pohybují v centru, kde mohou snáze získat jídlo i peníze, někteří z nich se ale k večeru opět stahují na „svá“ místa. Zatímco v okrajových částech Prahy bývá pomoc cílená přímo na vytipované jedince, v centru spoléhají radnice na pomoc neziskových organizací, jako je Naděje nebo Armáda spásy, kterým poskytují na jejich služby v dané lokalitě dotace.

Programy zaměřené na osoby bez domova se pohybují od mobilních sociálních služeb, kdy pracovníci nabízejí přímo na ulici sociální a zdravotní poradenství, stejně jako jídlo a ošacení, přes denní centra až po azylové domy a noclehárny, kam se mohou bezdomovci uchýlit v zimních mrazech.

„Některé radnice podporují sociální služby finančně, pronájmem prostor a podobně. Pro efektivní řešení konkrétních situací, v kterých se lidé bez domova ocitají, pak vnímám jako velmi důležitou spolupráci se sociálními odbory, především s kurátory pro dospělé,“ upozorňuje Aleš Strnad, vedoucí pražského terénního programu Naděje.

V sedmé městské části se snaží lidem bez domova dát šanci na návrat do běžného života. „Způsob, jak těmto lidem pomoci, je dát jim práci a možnost bydlení. Zapojujeme je proto do úklidu městské části. Pokud lidé o tuto pomoc stojí, mohou se postavit znovu na nohy. U některých to již dobře zafungovalo, s některými je to běh na delší trať,“ říká mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš. Aktuálně byla této městské části schválena dotace hl. města Prahy ve výši tři miliony korun na další rozvoj nízkoprahových pracovních příležitostí pro lidi bez domova a s tím spojené sociální práce.

Radnice městských částí Praha 3, 5 a 9 podporují také tréninkové byty podle konceptu Housing first - Nejdříve bydlení. Pomáhají tak ohroženým skupinám lidí samoživitelkám či důchodcům. „Armáda spásy a Naděje jsou nájemci celkem deseti bytů v majetku Prahy 5 za zvýhodněné nájemné. Jejich prostory jsou využívány k ‚tréninkovému bydlení‘ klientů,“ potvrzuje Jakub Večerka, mluvčí páté městské části.